BISKUPSKA KONFERENCIJA BiH: Umjesto entiteta četiri županije

Biskupi Biskupske Konferencije Bosne i Hercegovine
Nakon završetka svog 35. redovnog zasjedanja Biskupska konferencija Bosne i Hercegovine uputila je danas svoj prijedlog za društveno-pravno uređenje BiH pod naslovom ¨Bosna i Hercegovina – izvor nestabilnosti i prijetnja miru, ili buduća članica EU-a¨.

Ističući da je neophodno u BiH provesti političke i ustavne reforme, biskupi smatraju da bi se BiH trebala preustrojiti po regionalnom principu, odnosno da bi se trebala uspostaviti četiri funkcionalna kantona umjesto sadašnjih entiteta i to Sarajevski, Banjalučki, Mostarski i Tuzlanski. Granice kantona formirale bi se po kriterijima ekonomske, prometno-komunikacijske, prirodne, povijesne, geografske i višenacionalne naravi.

Biskupi ističu da bi, uz eventualne korekcije, mogle biti preuzete regije kako ih je, za potrebe svoga djelovanja već formirala, primjerice, misija OESS-a u BiH. Po mišljenju biskupa, bilo bi vrlo bitno odrediti da u svakom od četiri kantona, odnosno regije ili federalne jedinice, svaki konstitutivni narod mora imati najmanje 30 posto udjela u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti, kako nikada pripadnici jednoga naroda ne bi mogli nadglasati pripadnike druga dva naroda.

Dokument je novinarima danas u Sarajevu predstavio vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić. Govoreći o samom prijedlogu, kardinal Puljić je kazao da predstavlja razmišljanje bh. biskupa u kojemu se ne iznose samo pogrješke prouzročene iz sadašnjeg uređenja BiH nego se i daju sugestije kako bi se ispravile postojeće nepravde te uspostavila jednakopravnost.

¨Mi smo ponudili ovaj prijedlog ne kao politički, nego s pogledom na društveno-pravno uređenje koje će osigurati jednakopravnost za sve stanovnike BiH¨, kazao je kardinal Puljić, dodavši da je dokument već proslijeđen Svetoj Stolici, te da će biti upućen svima mjerodavnim tijelima u BiH.

Iako kardinal Puljić nije želio govoriti o pojedinim dijelovima prijedloga, na pitanje novinara što je zaključak tog dokumenta odgovorio je: ¨U BiH treba ostvariti jednaka prava za svakog čovjeka i za svaki narod, kulturu i vjeru i strukture trebaju biti takve da se svi osjećaju sigurni i uvaženi na cijelom teritoriju BiH¨.

Prijedlog biskupa BiH koji je iznesen na tri stranice u uvodnom dijelu konstatira kako je Daytonski sporazum uveo nepravednu podjelu zemlje na dva entiteta koja je ¨de facto¨ ozakonila pravo jačega, a ne zakon pravde što je opet rezultiralo nefunkcionalnošću i neodrživošću države.

Podsjećajući kako su Hrvati najveće žrtve rata – prognano ih je 67 posto, a prijeratnim domovima vratilo se tek 13 posto hrvatskog naroda, biskupi su napomenuli da se Hrvatima mora zajamčiti izjednačenost u pravima i dužnostima s druga dva naroda. Stoga smatraju kako je za Hrvate kao i za sve druge najprikladnije ustrojiti BiH kao jedinstvenu, cjelovitu i decentraliziranu državu bez sadašnje entitetske podjele.

Decentralizacija bi se provela prema općinskoj i prema regionalnoj razini vlasti pri čemu bi u općinama ona funkcionirala na načelu ¨jedan čovjek, jedan glas¨ dok bi se na višim razinama ustanovili mehanizmi koji bi jamčili minimalnu zastupljenost svakog od tri konstitutivna naroda.

Biskupi BiH u svomu su prijedlogu za društveno-pravno uređenje BiH pozvali su cjelokupnu javnosti, ali i internacionalnu zajednicu da poduzmu hrabre i nužne korake kako bi se ispravio ¨nepravedni mir te pokazalo političku volju nužnu za što brže izmjene Ustava¨. (Fena)