PRILIKA ZA PREKID LOŠE TRADICIJE: Hrvatska još nikad nije pobijedila Portugal, niti mu zabila gol

Hrvatska - nogomet

Svjetski nogometni vicešampion Hrvatska i europski šampion Portugal u četvrtak će u Faru igrati prijateljsku utakmicu. Bit će to njihov peti međusobni okršaj i prilika da Hrvatska popravi loš omjer u međusobnim susretima.

Hrvatska, naime, nikada nije pobijedila Portugal, niti mu je zabila pogodak, podsjeća HRT.

U četiri dosadašnja susreta upisali smo četiri poraza pri čemu jedan nakon produžetaka uz razliku pogodaka 0:7.

Prvi hrvatsko-portugalski dvoboj odigran je na Europskom prvenstvu 1996. godine u Nottinghamu. Hrvatska je i prije te utakmice osigurala prolaz u četvrtfinale, pa je Miroslav Blažević odlučio odmoriti dio igrača. Portugal je slavio 3:0 golovima Luisa Figa (4), Joaoa Pinta (33) i Domingosa (88). Hrvatska je potom ispala u četvrtfinalu od Njemačke (1:2), a Portugal je izgubio od Češke (0:1).

Iduće dvije utakmice bile su prijateljske. U studenom 2005. Portugal je u Coimbri slavio 2:0, golovima Petita i Paulete, dok je u lipnju 2013. u Ženevi pobijedio 1:0, a pogodak odluke zabio je Ronaldo u 36. minuti.

Posljednji put igrali smo u osmini finala EP-a 2016. u Francuskoj. U susretu igranom u Lensu Portugal je pobijedio 1:0 golom Ricarda Quaresme u 117. minuti. Portugal je u Francuskoj osvojio europsku krunu.

U međuvremenu su Vatreni ostvarili sjajan rezultat na Svjetskom prvenstvu i u okršaj s Portugalom ulaze na jedan bitno drugačiji način. Doduše, Portugal se ne smije podcijeniti, pogotovo što je ta ekipa na “nogometnoj burzi” vrijedi dvostruko više od Vatrenih. Vatreni (22 igrača) Transfermarkt procjenjuje na nešto više od 258 milijuna eura, dok 24 pozvana portugalska reprezentativca vrijede gotovo dvostruko više – 444 milijuna eura, piše portal Gol.hr.