VAŽNA GODIŠNJICA: Danas se obilježava 25. rođendan interneta u Republici Hrvatskoj

Internet
Foto: Pixabay

Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet i Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva danas su obilježili 25 godina interneta u Republici Hrvatskoj.

Svečanost je održana pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, a na svečanosti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici okupljenima se, uz ostale, obratitio predsjednik Vlade Republike Hrvatske  Andrej Plenković.

Foto: Vlada RH

Povodom obilježavanja 25 godina interneta u Hrvatskoj, odlukom predsjednice Republike Hrvatske  Kolinde Grabar Kitarović, Sveučilišnom računskom centru (Srce) Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži – CARNet dodijeljene su i Povelje Republike Hrvatske što svjedoči o iznimnoj važnosti ovoga događaja. Srcu je uručena Povelja za osobite zasluge u uvođenju i popularizaciji interneta i internetskih tehnologija u Hrvatskoj, dok je CARNet primio Povelju za osobite zasluge u dugogodišnjem razvoju obrazovanja pojedinaca i hrvatskog društva u cjelini pomoću novih informacijskih tehnologija i razvoja digitalno zrelog društva, s posebnim naglaskom na obrazovnu i akademsku populaciju.

Prije točno dvadeset i pet godina, 17. studenoga 1992. godine u Rektoratu Sveučilišta u Zagrebu službeno je puštena u rad hrvatska akademska i istraživačka računalno komunikacijska mreža, utemeljena na IP protokolu i njezina poveznica na globalnu mrežu internet čime je i službeno započelo doba interneta u Hrvatskoj.

Uspostavljena internetska veza Hrvatske sa svijetom bila je veza prema Sveučilištu u Beču kapaciteta 9.6kbps (9600bit/s). Veza je uspostavljena u sklopu projekta izgradnje nacionalne akademske mreže – Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNet.

Projekt je pokrenulo tadašnje Ministarstvo znanosti, tehnologije i informatike u listopadu ratne 1991. godine uz neposrednu potporu prof. dr. sc. Branka Jerena, tada zamjenika ministra znanosti, tehnologije i informatike, kasnije ministra znanosti i rektora Sveučilišta u Zagrebu. Na jesen 1991. godine formiran je Odbor za akademsku mrežu kojeg je vodio doc. dr. sc. Predrag Pale s tadašnjeg Elektrotehničkog fakulteta (danas FER) Sveučilišta u Zagrebu, a u odboru su još bili Ivan Marić i Velimir Vujnović iz Sveučilišnog računskog centra – Srca, Darko Bulat s Instituta Ruđer Bošković i Ljubimko Šimičić s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Cilj Odbora je bio organiziranje mreže koja će omogućiti komunikaciju svakom znanstvenom radniku ili studentu sa svim znanstvenim radnicima u Republici Hrvatskoj i cijelom svijetu.

Ideja o stvaranju zajedničke nacionalne računalno-komunikacijske infrastrukture i uvođenja interneta u Republici Hrvatskoj počela se realizirati 1991. godine u Sveučilišnom računskom centru Sveučilišta u Zagrebu, kojem je odbor povjerio izgradnju i administriranje mreže i podršku korisnicima, a mreža je dobila i svoje ime: CARNet – Croatian Academic and Research Network (Hrvatska akademska i istraživačka mreža).

U prvim godinama, uz izgradnju računalno-komunikacijske mreže koja je povezala skoro sve akademske ustanove u Republici Hrvatskoj, ostvarena su i dva važna iskoraka: uz već navedenu uspostavu prve internetske veze Hrvatske prema svijetu, 17. studenoga 1992. godine, nekoliko mjeseci kasnije, 27. ožujka 1993. godine započela je registracija i rad nacionalne vršne internetske domene .hr. U to ratno vrijeme, CARNet mrežom su aktivno prenošene informacije o ratnim zbivanjima u RH te se na taj način probijala medijska blokada u kojoj se našla naša mlada država.

Prve ustanove koje su bile uključene u nacionalnu akademsku i istraživačku mrežu i koristile međunarodnu internetsku vezu bile su Ekonomski fakultet u Osijeku, Elektrotehnički fakultet u Zagrebu, Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu, Institut Ruđer Bošković, Ministarstvo znanosti i tehnologije, Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu i Tehnički fakultet u Rijeci. Putem javnog računala u Srcu pristup internetu bio je omogućen i svim građanima Hrvatske.

“Paralelno s počecima tehničke izgradnje mreže, započeo je i rad na izgradnji prvih internetskih servisa za cjelokupnu akademsku zajednicu. Paralelno s izgradnjom pojedinih veza (spajanjem institucija) provodila se i edukacija korisnika (u većini slučajeva pojedinaca/predstavnika sa spojenih institucija). Srce je organiziralo višednevne ‘Internet tečajeve’ koji su pokrivali osnove IP mreža i servisa te administriranje Ultrix operacijskog sustava. U hodu se uspostavljala i prva služba pomoći (helpdesk) u Srcu. Mnogobrojni entuzijasti s akademskih ustanova počeli su intenzivno koristiti Internet, ali i koristiti i uspostavljati servise koji su se na Internetu počeli pojavljivati (npr. gopher, web i sl.)”, naglasio je ravnatelj Srca dr. sc. Zoran Bekić.

“Na današnji dan prije točno 25 godina uspostavljena je međunarodna komunikacijska veza koja je CARNetov čvor u Zagrebu povezala s Austrijom brzinom od 64kbps. Time je Republika Hrvatska službeno postala dio svjetske računalne mreže zvane Internet.  Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet bila je prvi, a sljedećih nekoliko godina i jedini pružatelj internetskih usluga u državi. Internet je postao dio naše svakodnevice i nezaobilazni medij za informiranje, komunikaciju, ali i obrazovanje, a veliku ulogu u tome imao je CARNet koji je uvijek bio više od mreže i pružatelja internetskih usluga.  S ponosom mogu reći kako i danas CARNet svojim aktivnostima doprinosi razvoju digitalno zrelog društva i radi na cjelovitoj informatizaciji sustava obrazovanja i znanosti u Hrvatskoj.  CARNet u području primjene informacijsko-komunikacijske tehnologije povezuje više od 3500 ustanova i pruža više od 70 različitih usluga koje obuhvaćaju razvoj mreže, IKT infrastrukturu, e-servise, kibernetičku sigurnost i korisničku podršku”, istaknuo je ravnatelj CARNeta Goran Kezunović.

Nekoliko riječi o institucijama zaslužnim za uključivanje Hrvatske u “mrežu svih mreža”:

Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet danas svojim korisnicima nudi više od 70 usluga, a sve s ciljem unaprjeđenja osnovnog i srednjeg školstva, visoke naobrazbe i znanosti te rada i života učenika, nastavnika, studenata, suradnika, profesora i znanstvenika primjenom informacijske i komunikacijske tehnologije, upoznavanjem s njezinim mogućnostima i pomaganjem pri njezinoj uporabi.

Sveučilišni računski centar od svog osnutka srce je informacijske infrastrukture sustava znanosti i visokog obrazovanja, te ima dvojaku misiju. Jedan dio te misije je osigurati akademskoj zajednici, kao najnaprednijem dijelu društva, pristup najnovijim informacijskim i komunikacijskim tehnologijama, a jednako je izazovna i zadaća osigurati da mnogobrojne već postojeće ili nedavno uspostavljene usluge i sustavi, njih više od 50, nastave pouzdano funkcionirati i razvijati se u skladu s trendovima razvoja i primjene informacijskih tehnologija u otvorenoj znanosti i otvorenom obrazovanju u svijetu.

Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva je središnje državno tijelo sa zadatkom praćenja i unaprjeđenja razvoja digitalnog društva, te usklađivanja sa smjernicama, direktivama i regulativom Europske unije na području digitalnog društva i ekonomije. Misija Središnjeg državnog ureda je stručna podrška Vladi Republike Hrvatske pri razvoju digitalne infrastrukture i javnih digitalnih usluga, te popularizacija razvoja digitalnog društva u svim područjima života i djelovanja hrvatskih građana, gospodarstva i javnog sektora.