Svećenik don Giovanni Salatino i župa Gratosoglio na južnoj periferiji Milana organizirali su tjedan dana različita predavnaja i susrete pod nazivom Mir u Europi. Konferencija i drugi sadržaji su se održavali od 17. do 25. veljače. Sudjelovali su studenti i profesori iz raznih europskih sveučilista i zemalja pa tako i 13 studenata iz Bosne i Hercegovine.
Studenti i stariji su slušali predavanja te onda diskutirali i radili po radionicama a više puta išli i u obitelji prakticirati volonterstvo.
Među predavačima su bili bivši talijanski premijer i predsjednik europske komisije Romano Prodi i mnogi drugi iz svijeta kulture i obrazovanja, kao, primjerice, dogradonačelnica Milana, jer je grad Milano bio pokrovitelj ovih događanja, poznati novinar i urednik najvećeg talijanskog dnevnika Corriere della sera Giacomo Schiavi, don Giampiero Alberti zadužen godinama u biskupiji Milano za odnose s drugim religijama i drugi.
Odgovornost međunarodne zajednice
Iz BiH je akademik Mirko Pejanović govorio o izgradnji države i stvaranju ozračja mira i stabilnosti u BiH pa i u regiji.
Pejanović je kazao kako “situiranjem visokog predstavnika međunarodne zajednice sa ovlaštenjima tumačenja Daytonskog mirovnog sporazuma označava odgovornost međunarodne zajednice i istovremeno Europske unije za provođenje Daytonskog mirovnog sporazuma“.
Pejanović je, također, ustvrdio da Međunarodna zajednica, uz domaće političare, ima odgovornost za BiH. -Ruski utjecaj otežava integraciju Bosne i Hercegovine u Europsku uniju i NATO savez, ohrabrivanjem Republike Srpske za separatističke ideje i blokade državnih institucija BiH u procesu izvođenja euroatlanskih integracija. Valja imati u vidu da postupno raste i geopolitički uticaj Republike Turske na kulturni i politički razvoj Bosne i Hercegovine“, kazao je Pejanović.
Iznio je zanimljivu tezu za ubrzanje integracije Bosne i Hercegovine u Europsku uniju i NATO „da parlamentarne stranke koje na izborima u jesen 2018. godine dobiju 10% i više povjerenja izbornog tijela pristupe formiranju široke koalicije za europsku pravnu državu Bosnu i Hercegovinu i postizanje članstva BiH u EU do 2026. godine. Tako bi se ujedinile političke energije za ostvarivanje volje građana da njihova zemlja postane članica EU“.
Akademik Esad Duraković nije radi bolesti mogao doći pa je njegovo izlaganje prepričao Ognjen Pejanović koji je uključen u ovaj milanski projekt već godinama. Prof. Duraković je citirao Kur’an koji govori da je Bog htio različite ljude i vjere i da stoga svako nasilje u vjeri je neprihvatljivo. Založio se za mirni suživot među različitim vjerama. A što se tiče bh muslimana napisao je da su oni slavenskog porijekla i da žele i prihvaćaju europske vrijenkosti.
Napretkov praktični dijalog
Prof. dr. Franjo Topić s Katoličkog bogoslovnog fakulteta iz Sarajeva i predsjednik HKD Napredak govorio je o katoličkom pogledu na ova pitnja i o praktičnom radu Katoličke crkve i Napretka po ovim pitanjima. Katolička crkva je nedvojbeno pokazala i riječima a i djelima da je za ekumenizam i dijalog, kako lokalna tako i ona opća na čelu s papom Franjom. To je papa Franjo očitovao i prigodom posjete Sarajevu 2015. Tada je papa rekao u propovijedi da Crkva treba promovirati što snažnije Isusovo blaženstvo: Blago mirotvorcima oni će se sinovima Božji zvati.
– Bh biskupi su uključeni u Međureligijsko vijeće, sudjeluju na zajedničkim bogoslužjima, kao što je bilo i na zadnju Molitvu za jedinstvo kršćana kad je kardinal Vinko Puljić propovijedao u pravoslavnoj Sabornoj crkvi u Sarajevu a mitropolit Hrizostom u katedrali. Ima puno međureligisjkih susreta i na lokalnoj razini. Obje katoličke teologije su aktivne u praksi na međureligijskom području a znanstveno i u svojim časopisima. Pratkični dijalog ostvaruju i katoličke škole koje pohađa puno nekatolika. Napredak je također aktivan riječju i djelom na realiziranju životnog dijaloga. Još se nikad nije dogodilo da na Napretkovim manifestacijama, kao što su koncerti, šahovski turniri, nogometni turniri, pormocije knjiga i drugo neće sudjelovati pravoslavni i muslimani, kazao je prof. Topić.
Romano Prodi je govorio je o globalnim svjetskim pitanjima. Zadnjih 35 godina raste jaz izmedu bogatih i siromašnih. Prodi je aktivan i u Africi te tvrdi da su afrički predsjednici država praktično vlasnici država. Ironično je rekao da je često jednostavnije slati im novac u švicarske banke jer će ih oni i onakao tamo završiti. Velika pomoć obiteljima u Africi stiže od migranata iz svijeta.
Traže se autoriteti
Kina je postala prava velesila i raste neočekivano brzo. Predsjednik Xi Jinping ima ovlasti slično i kao Mao Ce – tung, kazao je Prodi. Tome je dodao da u svijetu postoji želja za čvrstim autoritemi a to je dokaz uz Xi Jinpinga i Putin, Erdogan, Trump i drugi. Kina prehranjuje svoje stanovništovo ali većina ljudi živi vrlo skromno. S obzirom na demograsku politiku, smatra Prodi. Kina će za 20 godina imati demografske probleme, predviđa Prodi. Kazao je i da dobro poznaje glavnog tajnika Ujedinjenih naroda Antónia Guterresa i da je vrlo dobar i čestit čovjek te da je šteta što nema veće ovlasti. Naglasio je, također, kako zemlje zapadnog Balkana što prije trebaju ući u Europsku uniju.
U ovoj milanskoj župi mnogi su zaljubljeni u BiH i uče naš “lokalni jezik”. Dolaze mladi Talijani volonteri u BiH i rade različite poslove, a iz BiH ide svako ljeto po tri tjedna oko 20-30 studenata i bivaju prihvaćeni i smješteni u talijanske obitelji.