Danas je Dan nezavisnosti BiH i 20. godišnjicu referenduma na kojem se većina građana izjasnila za suverenu i nezavisnu državu. Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić kazao je novinarima da bi u svakoj zemlji dan kada je država izglasala svoju nezavisnost bio jedan od najvećih dana u njenoj historiji, nažalost, dodao je, zbog političkih okolnosti u BiH ovaj datum se ne obilježava u cijeloj BiH.
“Slavili ga ili ne BiH je nezavisna država koja kao takva postoji. To je činjenica bez obzira na osporavanja kada je riječ o ovom danu, kada je riječ o historiji BiH i njenoj budućnosti. BiH stoji i postoji”, naglasio je Komšić.
Zamjenik predsjedatelja Doma naroda Parlamenta BiH i lider Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić izjavio je da se negiranjem Dana nezavisnosti negira i Daytonski sporazum, “koji jasno kaže da svi propisi Republike BiH ostaju na snazi dok se ne promijene ili ponište”. “Zakon o državnim praznicima nije poništen i on je na snazi”, pojasnio je Tihić.
Potpredsjednik Federacije BiH Mirsad Kebo podsjetio je da je referendum održan 1992. godine bio izraz volje građana BiH u kome je Katolička crkva dala odlučujući doprinos i koji je financirala Europska unija.
“Dakle, referendum u BiH nije bio izraz političke manipulacije Bošnjaka, Hrvata ili bilo kojeg drugog naroda, nego interes Europe da iskuša opredjeljenje građana”, kazao je Kebo.
Dan nezaviosti obilježava se samo na jednom dijelu teritorija BiH. Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, jučer je izjavio da je to “praznik bošnjačkog naroda”. “I mi to njima i ne sporimo”, rekao je Dodik.
Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH, izjavio je da svatko ima pravo slaviti što želi, da će 1. marta na 20 do 30 posto teritorija Federacije BiH tog biti radni dan, a da će i on biti u posjetu Posavini.