Zbog usporedbe Banje Luke i Bleiburga biskup Komarica izložen političkom i medijskom linču

franjo-komarica-2

Banjolučki biskup Franjo Komarica postao je danas metom besprizornih napada niza političkih stranaka iz Republike Srpske i entitetskih dužnosnika kojima se ne sviđa njegova usporedba zločina u Bleiburgu s onima koju su nad Hrvatima počinjeni u Banjoj Luci tijekom proteklog rata.

Nakon što ga je otvorenim pismom napao predsjednik RS-a Milorad Dodik, podsjećanje na ratne zločine i na progon i ubojstva nesrba biskupu su zamjerili iz vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) te oporbene Partije demokratskog progresa (PDP).

Orkestriranim napadima pridružio se i gradonačelnik Banje Luke Slobodan Gavranović.

“U svoje i uime gradske uprave najoštrije osuđujem jučerašnje izjave biskupa Franje Komarice u kojima uspoređuje Banju Luku s Bleiburgom pokušavajući na taj način opravdati svoj posjet Bleiburgu gdje je vodio vjerski obred onima koji su za vrijeme Drugog svjetskog rata po Banjoj Luci činili zvjerstva”, stoji u pisanu priopćenju gradonačelnika Gavranovića, koji je član Dodikova SNSD-a.

Banjolučki gradonačelnik drži da se zločini iz Drugog svjetskog rata nad Srbima nikako ne mogu uspoređivati s onim što se u BiH zbivalo od 1992. do 1995. godine.

Prema podacima Banjolučke biskupije, s područja današnjeg RS-a prognano je više od 150 tisuća Hrvata i danas ih je ondje tek desetak tisuća.

Ignorirajući tu činjenicu iz Dodikova SNSD-a čak su zatražili da se biskup Komarica ispriča jer je “povrijedio najtananije osjećaje” Srba, a uz to je služio misu “dželatima srpskog naroda”.

“SNSD najoštrije osuđuje izjavu biskupa banjalučkog Franje Komarice, ocjenjujući da nije riječ samo o nesmotrenom istupu jednog biskupa, već da je ta izjava kruna Komaričina dugogodišnjeg neodgovornog istupanja u političkoj javnosti”, naveli su Dodikovi suradnici.

Oporbeni PDP u sličnom je stilu biskupa Komaricu gotovo proglasio simpatizerom ustaša.

“Isti taj biskup nikad nije osudio zločine koje je ustaška vojska predvođena katoličkim svećenicima počinila u banjolučkim selima Drakulić i Motike, u Donjoj Gradini, Jasenovcu, Golubnjači, Pagu, Gospiću ili pak Prebilovcima”, naveli su u priopćenju iz te stranke.

Ustvrdili su pritom kako je Hrvatima prognanima s teritorija RS-a vraćena sva imovina oduzeta u ratu te su im “osigurani apsolutno svi uvjeti za povratak”

“Očevidno je da je izjava biskupa Komarice samo dio svjesne politike Katoličke crkve u BiH, kao nastavak neprimjerena obraćanja kardinala Vinka Puljića u pismu patrijarhu srpskom Irineju”, navode iz PDP-a čiji je počasni predsjednik član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, a član najužeg vodstva ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak.

Mediji u RS-u svesrdno su poduprli napade na biskupa Komaricu citirajući različite političare, predstavnike nevladinih udruga i komentatore.

Podsjetimo, biskup Komarica usporedio je stradanje na Bleiburgu sa zločinima i protjerivanjima počinjenim u Banjoj Luci tijekom proteklog rata u Bosni i Hercegovini.

– Mi smo ovdje Bleiburg. To je muka i to sam želio u Bleiburgu poručiti. Ljudi što vi govorite ovdje? Dođite u Banju Luku pa vidite, tamo je Bleiburg. Gdje su Banjalučani, zašto su oni pobijeni, zašto je njima oduzeto pravo na identitet? Nemaju pravo na svoje rodno mjesto. To je Bleiburg za mene – kazao je u utorak biskup Komarica nakon sastanka s predsjednikom Hrvatskog sabora Željkom Reinerom odgovarajući na pitanje novinara iz Republike Srpske zašto je išao u Bleiburg 14. svibnja, gdje je predvodio misu za one koji su tamo stradali.

Zaborav o zločinima, gdje god oni bili počinjeni, ponavljanje je jednom počinjenog zla, kazao je biskup Komarica upozoravajući kako se danas na taj način pokušavaju zaboraviti progoni iz Banje Luke baš kao što se desetljećima pokušavala ignorirati istina o zbivanjima na Bleiburgu.

– Onaj tko to prešućuje time pokazuje svoje pravo lice – kazao je banjolučki biskup.

I predsjednik Hrvatskog sabora ocijenio je kako su neopravdana nastojanja da se istina prešućuje pod bilo kojom izlikom.

– Bez istine nema ni pomirenja, jer pomirenja nema u tome da živimo u laži, pogotovo kada je riječ o stvarima koje su prošlost od prije 70 ili 75 godina i posebno kada se radi o stvarima koje su povijesno jasne i dokazane – kazao je Reiner dodajući kako sve nedužne žrtve zaslužuju podjednako poštovanje.