Treba zaustaviti gospodare rata, jedino oni imaju koristi od nasilja koje uništava svijet – novi je apel pape Franje, sadržan u intervjuu koji je dao za talijanski dnevnik “La Repubblica”, a koji je objavljen uoči Papina jučerašnjeg posjeta i slavljenja Mise Večere Gospodnje u zatvoru u Palianu, nedaleko od Rima.
Svijet mora zaustaviti gospodare rata. Jer, oni koji najgore prođu uvijek su zadnji, oni nezaštićeni – istaknuo je Papa. Upravo uz njih, uz te posljednje Crkva ima biti, bivajući blizu marginaliziranima i odbačenima. Na Veliki četvrtak koji obilježava početak Vazmenoga trodnevlja, papa Franjo je spojio snažan poziv s velikom brigom. Moramo se pogledati iznutra – kazao je kako prenosi Radio Vatikan – jer, neka baci kamen tko je bez grijeha. Nastojmo vidjeti svoje krivnje. Tada će srce postati čovječnije.
Papa Franjo je, osim toga, zatražio više mira za svijet koji je – kako je rekao – podčinjen trgovcima oružjem koji zarađuju na krvi muškaraca i ženâ. Očitovanje grijeha i njegove razorne snage valja pronalaziti u ratovima, u različitim oblicima nasilja i zlostavljanja, u napuštanju najslabijih, a tko u tomu najgore prolazi – ponovio je – jesu uvijek posljednji, najslabiji.
Osvrnuvši se na svoju nedavnu poruku za Svjetski dan mira, Papa je ponovno istaknuo da se svijet suočava sa strašnim svjetskim ratom u dijelovima. Ali, žestina tih neprestanih ratova samo potiče osvete i uvojnice ubojitih sukoba koji daju korist samo nekolicini “gospodara ratova”. Nasilje nije lijek za ovaj razlomljen svijet; odgovaranje nasiljem na nasilje dovodi do prisilnih preseljenja i strahovitoga trpljenja, lišavajući siromašne potrebnih dobara, dovodeći mnoge, ako ne i sve, do smrti, tjelesne i duhovne.
Pohoditi u prigodi Velikoga četvrtka jedan zatvor, pa i ove godine, za papu Franju znači odgovoriti na Isusovu zapovijed, jer je to dužnost pastirâ. svećenikâ i biskupa, “biti u službi”.
Svi mogu pogriješiti – poruka je pape Franje koji potiče da se iziđe iz licemjerstva koje u zatvorenicima vidi samo “osobe koje su pogriješile”, i koje ne dopušta mišljenje da je moguće promijeniti život. Svi smo u svijetu “grješnici”, a često i “zatvorenici”, a da toga nismo ni svjesni; i to zatvorenici u ćeliji individualizma i samodostatnosti – istaknuo je Papa te na kraju upozorio: Upirati prst na nekoga tko je pogriješio ne može postati alibi za skrivanje vlastitih proturječnosti. (Ika)