Ravnatelj Sveučilišnog računskog centra (Srca) dr. sc. Zoran Bekić i zamjenik ravnatelja Ivan Marić održali su danas konferenciju za novinare na kojoj su predstavili osnovne elemente iz Plana rada Srca za 2017. godinu.
“Srce će i dalje ostvarivati svoju dvojaku misiju. S jedne strane, to znači osigurati akademskoj zajednici, kao najavangardnijem dijelu društva, pristup najnovijim informacijskim i komunikacijskim tehnologijama. Ali istovremeno treba osigurati da mnogobrojne postojeće usluge i sustavi nastave pouzdano funkcionirati i razvijati se u skladu s potrebama korisnika”, naglasio je ravnatelj dr. sc. Bekić.
Dodao je da je napredna e-infrastruktura danas temelj modernog obrazovnog procesa i modernog obrazovanja, a bez nje su danas nezamisliva i međunarodno relevantna i učinkovita istraživanja i znanost. Pri tome jedno od važnih načela koje Srce promovira i potiče gradeći modernu e-infrastrukturu i omogućavajući njezinu primjenu je načelo otvorenosti, koje rezultira ne samo izgradnjom otvorenih infrastruktura koje trebaju biti dostupne svim dionicima u akademskoj i istraživačkoj zajednici, nego i rezultati nastali u sustavu znanosti i obrazovanja trebaju što šire, jednostavnije i brže biti dostupni svima i doprinositi razvoju i napretku cijelog društva”.
Ove godine aktivnosti Srca bit će vidljive kroz ukupno 56 različitih usluga iz portfelja Srca, a Plan rada predviđa i veći broj razvojnih iskoraka.
Briga za podatke i nastavak uređivanja i razvoja informacijskog prostora u sustavu znanosti visokog obrazovanja baš kao i u Europi, jedan je od prioriteta i u Hrvatskoj. Tijekom 2017. godine Srce će nastaviti intenzivan razvoj sustava Dabar (Digitalni akademski arhivi i repozitoriji), kao nacionalne podatkovne infrastrukture za prikupljanje i diseminaciju digitalnih sadržaja, odnosno općenito za upravljanje digitalnom imovinom ustanova i grupa iz sustava znanosti i visokog obrazovanja. Pri tome će posebna pažnja biti posvećena implementaciji podrške za nove vrste objekata u Dabru te povezivanju Dabra s ostalim informacijskim sustavima u sustavu znanosti i visokog obrazovanja. Srce će i dalje nastaviti suradnju s ustanovama iz sustava znanosti i visokog obrazovanja na definiranju i razvoju novih funkcionalnosti Dabra. Isto vrijedi i za portal hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa Hrčak.
Nastavit će se razvoj postojećih informacijskih sustava u visokom obrazovanju kao što su ISVU – informacijski sustav visokih učilišta, ISSP – – Informacijski sustav studentskih prava, MOZVAG – Informacijski sustav za vrednovanje visokih učilišta i studijskih programa ili ISRHKO – Informacijski sustav Registra Hrvatskog kvalifikacijskog okvira. Posebno važnim smatramo početak rada na projektu izgradnje Informacijskog sustava znanosti (radnog naziva CroRIS), koji treba omogućiti sustavno prikupljanje i cjelovit uvid u istraživačke kapacitete i rezultate istraživanja u Hrvatskoj. Projekt se pokreće u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja, a očekuje se da će također biti financiran sredstvima iz europskih fondova.
Jedan od najvažnijih poslova i iskoraka Srca u 2017. svakako je nastavak rada na pripremi projekta izgradnje Hrvatskog znanstvenog i obrazovnog oblaka (HR-ZOO), a očekujemo da će do kraja 2017. godine i započeti realizacija toga strateškog projekta čije financiranje je predviđeno iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Kako se čulo, radi se 195 milijuna kuna.
“Projekt HR-ZOO poboljšat će infrastrukturu i ojačati kapacitete Republike Hrvatske za istraživanje, razvoj i inovacije tako što će osigurati dovoljne i pouzdane računalne i spremišne resurse te mrežnu povezanost, nužne za modernu znanost i obrazovni sustav Republike Hrvatske.” istaknuo je zamjenik ravnatelja Marić. Izgrađeni računalni i podatkovni oblak predstavljat će temeljnu sastavnicu nacionalne e-infrastrukture. “Projektom će biti izgrađena i mreža sjedišta u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu čime će se postaviti temelji za integracije sveučilišnih e-infrastruktura.
Tijekom 2017. godine planiraju se novi iskoraci povezani s tehnološkim unapređenjem autentikacijske i autorizacijske infrastrukture AAI@EduHr koju koristi više od 875.000 studenata, učenika, nastavnika, profesora i znanstvenika.
Od svog osnutka Srce je važan čimbenik u širenju znanja o mogućnostima i inovativnim primjenama moderne tehnologije, a u 2017. nastavit će raditi na razvoju novog Obrazovnog programa za IT specijaliste (edu4IT), na projektima razvoja e-kolegija, kao i na novim obrazovnim programima za sveučilišne nastavnike.
Srce će u travnju organizirati svoju novu stručnu konferenciju Srce – DEI 2017 (Dani e-infrastrukture 2017), na kojoj će se okupiti IT stručnjaci i napredni korisnici ICT-a iz sustava znanosti i visokog obrazovanja. Time Srca nastavlja dugogodišnju tradiciju organiziranja stručnih skupova.
Na kraju treba spomenuti da je 2017. godina i godina niza važnih IT obljetnica. Tako je prošlo 15 godina od kada je u Srcu započeo s radom računalni klaster Isabella, koji je i danas opstao kao značajan zajednički resurs svih hrvatskih znanstvenika, a koncem godine će obilježiti 25 godina Interneta u Hrvatskoj. (M.Petković)