Josipović u Beogradu: "Od 40 tisuća Hrvata izbjeglih iz Srbije vratilo samo desetak obitelji"

Odnosi Hrvatske i Srbije opterećeni su brojnim otvorenim pitanjima, ali je u posljednje vrijeme ipak postignut ozbiljan napredak u suradnji, ocijenili su u srijedu u Beogradu hrvatski predsjednik Ivo Josipović i njegov srbijanski kolega Tomislav Nikolić.

josipovic-nikolic-2013-10

Josipović boravi u dvodnevnom posjetu Srbiji, svom prvom službenom posjetu toj zemlji otkako je Nikolić prije gotovo godinu i pol izabran za predsjednika.

“Drago mi je da osim što smo se potužili jedan drugome … da možemo konstatirati da je napravljen ozbiljan napredak u određenim segmentima i to je nešto što se premalo ističe … to je znak da Hrvatska i Srbija mogu zajedno puno bolje”, rekao je Josipović na zajedničkoj konferenciji za novinare s Nikolićem nakon njihova susreta u Palači Srbija.

On je dodao da hrvatski i srpski gospodarstvenici, znanstvenici, umjetnici i sportaši već surađuju puno bolje od politike.

“Život u ovom trenutku ide ispred politike”, rekao je Josipović.

Nikolić je kazao da su Josipovićevim posjetom odnosi dviju zemalja “dobili novu dimenziju”.

“Mogu konstatirati da su danas odnosi Hrvatske i Srbije dobili novu dimenziju. Josipović i ja čvrsto smo opredjeljeni pružiti punu podršku dvjema vladama u rješavanju otvorenih pitanja, da razvijamo dobrosusjedske odnose i unaprjeđujemo bilateralnu i regionalnu suradnju”, rekao je Nikolić, dodavši da se s hrvatskim predsjednikom suglasio kako je “potrebno definirati vremenski okvir za rješavanje otvorenih pitanja”.

Dvojica predsjednika razgovarala su i o međusobim tužbama Hrvatske i Srbije za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu. Nikolić je pozvao na povlačenje tužbi, ocijenivši da one nepotrebno opterećuju odnose. “Dobri prijatelji sporove rješavaju bez suda … moje je mišljenje da povlačenje tužbi ustanovljava mir između naše dvije države”, rekao je srbijanski predsjednik.

Josipović je rekao da moguća odluka Hrvatske o povlačenju tužbe još nije donesena, te dodao da je za to pitanje odgovorna vlada.

“Vlada još nije donijela definitivnu odluku … sasvim sigurno s hrvatske strane neke se stvari očekuju prije konačne odluke”, rekao je Josipović, dodajući da “u okviru pomirenja moramo napraviti jako puno, ponajprije kada je riječ o pitanju nestalih osoba”.

“Ako tužba i opstane, moram reći da smo imali i teže događaje između naših država i naroda i morat ćemo s tim živjeti”, rekao je Josipović.

Nikolić je istaknuo da je Srbiji “veoma stalo, prije svega zbog srpske manjine u Hrvatskoj, da dođe do punog otopljavanja naših odnosa”.

“Problemi koji opterećuju našu stranu su brojni: uživanje prava na upotrebu srpskog jezika, proporcionalna zastupljenost u tijelima lokalne samouprave, javnim službama, pravosuđu i policiji, često ugrožavanje sigurnosti”, rekao je srbijanski predsjednik.

“U posljednje vrijeme je izražena pojava etnički motiviranih incidenata i govora mržnje … a u školskim udžbenicima Srbi su okvalificirani kao okupatori i četnici”, rekao je Nikolić.

Josipović je rekao da su razgovori bili “otvoreni” i uglavnom su se odnosili na to kako svaka strana gleda na otvorena pitanja i probleme. On je dodao da je “Nikolić iznio kako srpska strana gleda na probleme, a neke od tih problema prepoznajemo i u Hrvatskoj”.

“Mogu reći da hrvatska strana, odnosno naša vlada i parlament, i ja kao predsjednik republike … da smo potpuno odlučni u dosljednoj provedbi ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina”, naglasio je Josipović.

“Ja prije svega izdvajam problem nestalih osoba, za mene je to vrhunski problem, moralni i pravni”, rekao je, ponovivši da Hrvatska danas traži 1689 osoba.

Hrvatski je predsjednik također naglasio neriješeni problem sukcesije bivše države i problem utvrđivanja državne granice, ocijenivši da je došlo do zastoja u rješavanju tih pitanja.

“Moje je stajalište da se razgovori oko utvrđivanja granice trebaju intenzivirati i ako utvrdimo da nismo u stanju doći do rješenja, imamo iskustvo sa Slovenijom koje kaže da je u takvim slučajevima dobro koristiti mehanizme međunarodnog prava”, rekao je Josipović.

Govoreći o pitanju prava nacionalnih manjina i izbjeglica, Josipović je podsjetio da se “od oko 40 tisuća Hrvata izbjeglih iz Srbije vratilo samo desetak obitelji”.

“Neke od problema koje srpska zajednica u Hrvatskoj ima kada je riječ o ostvarivanju prava ima i hrvatska manjina u Srbiji”, zaključio je Josipović.

Nikolić je također rekao da Srbija želi da se u otvorenom i konstruktivnom dijalogu riješe svi problemi koji postoje između građana Srbije i građana Hrvatske. “U to ćemo uložiti maksimalne napore i to očekujemo i od hrvatske strane. Veoma nam je važna činjenica da Hrvatska podržava Srbiju u strateškim vanjskopolitičkim prioritetima, u procesu europskih integracija”, rekao je Nikolić.

Posjet Josipovića Srbiji izazvao je veliki interes medija – akreditirano je oko 200 novinara iz 44 redakcije.

Hrvatski predsjednik trebao bi se kasnije u srijedu u Narodnoj skupštini sastati s predsjednikom tog tijela Nebojšom Stefanovićem, te održati govor srbijanskim zastupnicima. Nakon toga predviđen je susret Josipovića s predstavnicima udruga izbjeglih i nestalih hrvatskih Srba.

U četvrtak prijepodne će Josipović zajedno s Nikolićem nazočiti susretu hrvatskih i srbijanskih gospodarstvenika, a nakon toga obojica će otići u Tavankut, selo nedaleko od Subotice u kojemu živi hrvatska manjina.

Josipović i Nikolić već su se susreli nekoliko puta na marginama multilateralnih skupova, poput regionalnog sastanka na Brdu kod Kranja i svečanosti ulaska Hrvatske u EU u Zagrebu. Josipovićev posjet Srbiji prvi je službeni bilateralni susret dvojice predsjednika.