Hrvatska vjeruje u uspjeh tužbe za genocid protiv Srbije i više nema šanse da povučemo tužbu pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ), izjavio je u petak u Zagrebu ministar pravosuđa Orsat Miljenić.
“Ne bih govorio o odustajanju, takva šansa više ne postoji. Postavili smo uvjete koje nisu ispunjeni, pa tužba i postupak idu dalje”, rekao je Miljenić novinarima na briefingu uoči početka usmene rasprave pred ICJ-em 3. ožujka.
“Očekujem da ćemo prikazati što se stvarno dogodilo, što je tko kome napravio i da ćemo u konačnici uspjeti”, dodao je ministar pravosuđa.
ICJ će u ožujku održati ročišta u postupku kojemu je cilj utvrditi je li Srbija počinila genocid u Hrvatskoj tijekom rata od 1991. do 1995.
Glavno pravosudno tijelo Ujedinjenih naroda održavat će javne rasprave o primjeni konvencije za sprečavanje i kažnjavanje genocida od ponedjeljka 3. ožujka do utorka 1. travnja.
Miljenić očekuje da će pravni zastupnici i svjedoci rasvijetliti dio hrvatske povijesti koji nije rasvijetljen u postupcima na Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) te na domaćim sudovima.
“Vukovar nije samo Ovčara, to je čitav niz mjesta gdje su se događali zločini, a imamo i Škabrnju. To se nažalost dogodilo, ljudi su stradali i jedna od satisfakcija jest da počinitelji odgovaraju i da se prikaže što se stvarno dogodilo”, rekao je Miljenić.
Po njegovim riječima, Hrvatsku će zastupati “najbolji ljudi”, stručnjaci za različita područja koji su u postupak uglavnom bili uključeni od početka.
Voditeljica hrvatskog tima Vesna Crnić-Grotić rekla je da je su zastupnici spremni obraniti hrvatsku tužbu i odgovoriti na srbijansku protutužbu.
“Pouzdajemo se u našu stručnost i u cilj da prezentiramo sudu događanja u Hrvatskoj i odgovorimo na protutužbu Srbije”, rekla je profesorica međunarodnog prava na Pravnom fakultetu u Rijeci.
Uz Crnić-Grotić, Hrvatsku će na usmenoj raspravi pred ICJ-em zastupati pomoćnica ministrice vanjskih poslova Andreja Metelko-Zgombić, načelnica u ministarstvu pravosuđa Jana Šparo, profesori međunarodnog prava iz Zagreba Maja Seršić i Davorin Lapaš, profesor Mirjan Damaška sa sveučilišta Yale te američki odvjetnik Luka Mišetić koji je pred ICTY-jem oslobodio umirovljenog generala Antu Gotovinu.
Domaćem timu pomagat će strani pravni savjetnici, renomirani britanski odvjetnici i profesori specijalizirani za međunarodno pravo James Crawford, Philippe Sands i Kier Starmer.
U srpnju 1999. Hrvatska je uložila tužbu protiv Srbije za genocid, a Srbija je 2010. odgovorila protutužbom, nakon što se ICJ proglasio nadležnim za hrvatsku tužbu.
Genocid, izvršen s namjerom cjelokupnog ili djelomičnog uništenja nacionalne, etničke, rasne i vjerske skupine najteži je zločin prema međunarodnom pravu, ali je i najteže dokaziv.