Upola manju novčanu kaznu za svoje prekršaje plaćat će građani koji odmah policiji namire „presuđeni“ iznos, a moći će plaćati i karticama. To su samo neke od novosti Prekršajnog zakona koji je s početkom lipnja stupio na snagu. Također, oni koji svoju kaznu plate u zakonskom roku proći će s dvije trećine iznosa, dok im se ostatak oprašta, a puni će iznos platiti samo oni koji naplatu budu izbjegavali ili zanemarivali.
Osnovna namjera zakonskih izmjena je poboljšati naplatu prekršajnih kazni, jer je u razdoblju od 2007. do 2011. naplaćeno njih tek 12 posto. Popustima na kazne također se žele rasteretiti sudovi, kazao je ministar pravosuđa Orsat Miljenić.
Među izmjenama koje novi zakon donosi ističe se podjela na lakše i teže prekršaje – lakši prekršaj za građane je onaj s kaznama do 2000 kuna, za obrtnike do 5000 kuna, a pravne osobe do 15.000 kuna.
U slučaju da kazna viša od 2000 kuna nije naplaćena u roku od dvije godine od podnošenja zahtjeva za naplatu, zamijenit će se radom za opće dobro, svakih započetih 300 kuna za dva radna sata. Ako pak prekršitelj ne pristane na rad za opće dobro, kazna mu se mijenja u zatvorsku, a za svakih 300 kuna mora odležati jedan dan.
S druge strane, neutemeljene žalbe koje zagušuju sudove mogle bi postati stvar prošlosti. Naime, oni koji izgube spor, bit će prisiljeni uz kaznu platiti i troškove suda, a ako se na to ogluše, slijedi im prisilna naplata. Novost u Zakonu je i registar neplatiša kazni, a svatko tko se u njemu nađe neće, na primjer, moći registrirati automobil.