Dok vijest o tome da će arbitražni sud, kojeg Hrvatska od napuštanja arbitraže u ljeto 2015. godine ne priznaje, svoju konačnu odluku o granici objaviti predzadnjeg dana lipnja, u Hrvatskoj nije imala osobitog odjeka, to se ne može reći za slovenske političare i medije, koji objavu arbitražne odluke nazivaju “povijesnim danom”, piše Novi list.
Tek je bivši šef diplomacije Davor Ivo Stier prije odlaska, poručio da je za Hrvatsku relevantniji datum istupanja iz arbitraže nego datum objae arbitražne odluke.
Slovenski predsjednik Borut Pahor, koji je kao tadašnji slovenski premijer i najodgovorniji za arbitražni sporazum što ga je potpisao s tadašnjom hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor, upozorio je preksinoć u izjavi za Slovensku televiziju da eventualna zaoštravanja odnosa povodom arbitražne odluke ne bi koristila ni jednoj ni drugoj strani, budući da “svi dobro znaju” da zadaća arbitražnog suda, koji je ovlašten odrediti granicu, “nema alternative”.
Slovenski političari uopće ne reagiraju na najave iz Hrvatske da odluka arbitražnog suda nema nikakvu važnost za Hrvatsku, kao ni na ponudu razgovora o svim otvorenim pitanjima, pa i o granici, koju je preksinoć, po tko zna koji put, iz Zagreba Ljubljani uputio hrvatski premijer Andrej Plenković. Vođa slovenske diplomacije Karl Erjavec, koji će prisustvovati objavi arbitražne odluke u haškoj Palači mira, čiji je sadržaj zasad nepoznat, priprema nekoliko “scenarija” u vezi s implementacijom arbitražne odluke.
Bivši slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel, koji zamjera kasnijoj garnituri na vlasti da je svoju ucjenu Hrvatske realizirala amaterski i na štetu Slovenije, boji se da je aktualna slovenska vlada premalo odlučna da prisili hrvatsku stranu da poštuje arbitražnu odluku, piše Novi list.
Rupel najveći problem vidi u činjenici, kako je otkrio portalu Nova24tv, bliskom opozicijskoj stranci Janeza Janše, što su Slovenci “za dva tjedna na hrvatskom moru spremni žrtvovati državne interese”, smatrajući da bi slovenska vlada u Piranski zaljev morala poslati vojni brod Triglav i kupiti još nekoliko novih vojnih brodova, koji bi trebali “braniti slovenske teritorijalne vode”. Brod Triglav, naime, jedini je brod u slovenskoj floti.