Čaj sa Zagorkom – novi projekt koji spaja kazališnu predstavu i zanimljivu priču o Zagorkinom modnom izričaju

Čaj sa Zagorkom

Njezino je djetinjstvo obilježio specifičan odnos s majkom, mladenaštvo je provela u neželjenom braku, da bi se u svojim ranim 30-im odlučila za iskorak i život kakav je željela.

Osebujna, drugačija, kreativna, britka – novinarka, spisateljica i borac za ženska prava – sve je to Marija Jurić Zagorka. Bogate biografije ali i književne ostavštine na kojoj su odrastale brojne generacije, Marija i danas jednostavno inspirira i poziva na istraživanje.

U jednom takvom istraživanju rodila se ideja o nastanku projekta ‘Čaj sa Zagorkom’ kojeg su osmislile glumice Mirta Zečević i Mia Krajcar te novinarka i modna savjetnica Alma Premerl Zoko.

“Riječ je o projektu koji objedinjuje nekoliko detalja iz života ove zanimljive žene uključujući i čaj kojeg je često pila dok je pisala. Projekt je slojevit i kao takav vrlo zanimljiv publici koja uvijek traži ‘mjesto više’ u knjižnicama i domovima kulture za koji je namijenjen. U prvom dijelu prikazujemo predstavu ‘Kakva majka, takva kći’ koja govori o najranijim godinama Marijinog života, koji je po mnogočemu bio poseban (čak i traumatičan), o njenom odrastanju u Krapini, udaji za mađarskog činovnika Andriju Matraja ali i bijegom iz života kreiranog kroz oči njene majke Josipe Domin. U drugom dijelu programa progovaramo o modi koju je nesvjesno kreirala Marija tijekom života u Zagrebu. Sve se to odvija u poslijepodnevnim satima, uz šalicu čaja, u jednoj od knjižnica u kojima žive brojna Zagorkina djela”, rekle su autorice.

Ovaj projekt se izvodi u sklopu programa Kultura i umjetnost u zajednici, pod pokroviteljstvom Grada Zagreba, a obuhvaća kvartove Podsused/Gajnice/Vrapče. U mjesecu Zagorkinog rođendana projekt je realiziran u knjižnici Podsused u Zagrebu.

Predstava koja nikog ne ostavlja ravnodušnim!

Riječ je o predstavi koja nikog ne ostavlja ravnodušnim, a bazira se na autobiografskim činjenicama iz Zagorkinog života ali i romanima Kamen na cesti i Što je moja krivnja koji su glumicama Miji Krajcar i Mirti Zečević bili nit vodilja. Bilo je to spontano, tijekom čitanja spomenutih romana iz kojih je nastala predstava za koju se uvijek traži ‘stolica više’.

”Predstava je intenzivna, slojevita i drugačija od mnogih koje predstavljaju Marijin način života. U fokusu je uvijek aktualan odnos dijete – roditelj, odnosno odrastanje u okrilju preambicioznih roditelja”, kaže Mirta Zečević, ne krijući zadovoljstvo što je ova predstava uvijek rado prihvaćena i tražena.

Modni čaj sa Zagorkom

‘Čaj sa Zagorkom’ progovara o Zagorkinom književnom opusu, priča o vremenu kojeg je provela živeći u Krapini i Zagrebu, ali i o različitim segmentima njezinog nesvjesnog utjecaja na epohu u kojoj je živjela. Uređujući stranice ženskih magazina (Hrvatica i Ženski list ) te progovarajući o bontonu ali i moći žene u suvremenom društvu Zagorka se dana može s pravom nazvati samozatajnom modnom ikonom tog vremena. Preživjela pet režima, dva svjetska rata, a u modnom smislu otmjenost s početka 20.stoljeća, ali i u isto vrijeme oskudne i inovativne 40-e koje su popularizirale umjetne tkanine, patentni zatvarač i bile zaslužne za trend proizvodnje povoljnije odjeće, poput haljina koje je Zagorka nosila za dnevne izlaske.

“Modnu priču o prvih 50 godina prošlog stoljeća ispričala sam kroz interaktivnu radionicu uspoređujući Zagorkine outfite sa suvremenim komadima koje sam pronašla u aktualnoj kolekciji modnog brenda C&A dokazujući kako se neki total lookovi iz Zagorkinog ‘ormara’ mogu pronaći u novim modnim kolekcijama. Zanimljivo je vidjeti kako je Marija stroge, čipkaste haljine zamijenila ležernim suknjama i muškim košuljama uz koje je često kombinirala kravate koje su nosile posebne poruke”, kaže Alma napominjući kako je u ovoj modnoj radionici i retrospektivi posebno zanimljivo vidjeti kako je Marija bila odjevena kad je odlazila na premijeru u HNK, a kako kad je pisala svoje tekstove…

Foto: Nikola Zoko