Danas se obilježava 75. obljetnica osnutka Ujedinjenih naroda, u spomen na datum kada je 1945. godine na snagu stupila osnivačka Povelja UN-a koja je postavila temelje budućoj svjetskoj organizaciji zaduženoj za očuvanje mira i sigurnosti u svijetu.
Na Komemoraciji održanoj 21. rujna ove godine povodom 75. obljetnice UN-a sudjelovao je i virtualnim govorom predsjednik Vlade RH Andrej Plenković.
Obilježavanje Dana UN-a svake je godine nova prilika da se UN, kao i cijela međunarodna zajednica, motiviraju na dodatne napore i aktivnosti kako bi uspješno odgovorili na sadašnje i buduće izazove u sva tri stupa UN-ova djelovanja – miru i sigurnosti, razvoju i ljudskim pravima.
Upravo se 2020. godine cijeli svijet suočio s novim izazovom nezapamćenih razmjera, pandemijom bolesti COVID-19, pa je ovogodišnja tema opće rasprave Opće skupštine bila posvećena zajedničkoj borbi protiv koronavirusa pod nazivom: “The future we want, the United Nations we need: reaffirming our collective commitment to multilateralism – confronting COVID-19 through effective multilateral action”.
U ime Republike Hrvatske svjetskim čelnicima i javnosti, 25. rujna ove godine, obratio se predsjednik Vlade Andrej Plenković. Dodatno, svojom video-porukom predsjednik Vlade obratio se 30. rujna i na UN Summitu o bio-raznolikosti pod geslom: „Urgent action on biodiversity for sustainable development“.
Važnost koju Republika Hrvatska pridaje ukupnim pitanjima ljudskih prava potvrdilo je i sudjelovanje ministra Gordana Grlića Radmana 1. listopada na sastanku na visokoj razini povodom 25. godišnjice 4. svjetske konferencije o ženama.
U svojem vanjskopolitičkom djelovanju Republika Hrvatska nastavlja snažno podržavati glavne aktivnosti UN-a te angažirano podupire procese daljnjeg jačanja i učvršćivanja sustava UN-a u suočavanju s važnim i aktualnim pitanjima. Republika Hrvatska je svoj doprinos jačanju multilateralizma iskazala i potporom radu Saveza za multilateralizam, sudjelovanjem na ministarskom virtualnom sastanku pod nazivom „Our Commitment and Contribution to Building Back Better“ na temu jačanja multilateralne „zdravstvene arhitekture“ u okolnostima pandemije virusa COVID-19 te borbe protiv infodemije.
Republika Hrvatska ove godine također obilježava 28. godišnjicu članstva u Ujedinjenim narodima tijekom kojih je kontinuirano zagovarala potrebu za jačanjem međunarodne suradnje i multilateralizma te ostvarila niz zapaženih rezultata sudjelovanjem u članstvu i radu brojnih tijela organizacije poput Vijeća sigurnosti, Gospodarskog i socijalnog vijeća, Komisije za izgradnju mira i Vijeću za ljudska prava.
Posljednji veliki doprinos Hrvatska je dala upravo u zajedničkoj borbi protiv pandemije COVID-19 kada je u rujnu 2020. na Općoj skupštini UN-a u New Yorku usvojena tzv. omnibus rezolucija o obuhvatnom i koordiniranom odgovoru na pandemiju COVID-19, a velike zasluge za pregovaranje među državama članicama pripadaju i stalnom predstavniku RH pri UN-u, veleposlaniku Ivanu Šimonoviću kao koordinatoru za inicijative Opće skupštine vezane za COVID-19 i njegove posljedice.
Hrvatska izražava potporu međunarodnim sudovima kao jednom od važnih elemenata multilateralizma i poštivanja međunarodnog prava. Stoga je Republika Hrvatska posebno ponosna da na nadolazećim izborima za Međunarodni sud (ICJ) za razdoblje 2021-2030 sudjeluje i hrvatska kandidatkinja Maja Seršić, uvažena profesorica međunarodnog prava sa Sveučilišta u Zagrebu.
Ostale iskazane kandidature Republike Hrvatske iz sustava UN-a, za članstvo u Gospodarskom i socijalnog vijeću (2022-2024), Komisiji za izgradnju mira (2026-2027) te Vijeću sigurnosti (2030-2031), dodatno potvrđuju rastuću aktivnost RH u ovoj Organizaciji i doprinose međunarodnom ugledu naše države.