Dunav dosegao 650 cm i rapidno raste, uspostavljene izvanredne mjere

Vodostaj Dunava kod Batine premašio je 650 centimetara, trenutno iznosi 652 centimetra što znači da su uspostavljene izvanredne mjere obrane od poplava. Vrh vodenoga vala u Hrvatsku stiže u petak i, prema procjenama Hrvatskih voda, bit će to dosad drugi po veličini vodeni val koji je pogodio našu zemlju.

poplava-zecji-nasip

Naime, kako javlja HRT, očekuje se vodostaj od oko 780 centimetara, 30 centimetara više nego prije 7 godina, a 1965. u vrijeme velikih poplava bio je čak 795.

Vrh vodenoga vala u Hrvatsku stiže u petak i, prema procjenama Hrvatskih voda, bit će to dosad drugi po veličini vodeni val koji je pogodio našu zemlju. Očekuje se oko 780 centimetara, 30 centimetara više nego prije 7 godina, a 1965. u vrijeme velikih poplava bio je čak 795.

No tada Baranja nije imala nasipa, danas je brani 100 kilometara utvrde, kojoj ništa ne može ni 8 metara vode. Ipak, bit će ovo za nasipe pravi ispit izdržljivosti jer će se visok vodostaj zadržati puna dva tjedna. U svim gradovima i selima uz Dunav svi su na nogama. Golem dunavski val prolazi Mađarskom i njegov je vrh sada oko 350 kilometara udaljen od Hrvatske.

“U Budimpešti bi maksimalni vodostaj trebao biti u ponedjeljak navečer, pa vrh vodnog vala u Batini očekujemo u petak”, rekao je voditelj osječkog Centra obrane od poplava Ivica Nađ.

Dunav je u Budimpešti danas dosegnuo rekordan vodostaj od 8,83 m, zaštitni nasipi duž cijelog toka rijeke u Mađarskoj odlijevaju. Kada je 2006. zadnji put bila zaprijetila opasnost od poplave, u Budimpešti je izmjeren vodostaj od 8,60 m. Koliko će još narasti do ponedjeljka, nitko se ne usuđuje prognozirati.

Ivica Nađ Dodao je kako se, po sadašnjim prognozama, očekuje da će razina maksimalni vodostaj kod batine biti oko 780 centimetara, što će tražiti veliku predostrožnost svih nadležnih službi.

Mještani Batine spremni su za dolazak dunavskog plimnog vala jer su prije sedam godina mjerili njegovih 760 centimetara. Moguće je da dio dolazeće vodene snage prime prirodni rezervati u Mađarskoj i Kopački rit.

Prema riječima direktora Hrvatskih voda za donju Dravu i Dunav Siniše Kukića, u Vukovaru je detektirano pet lokacija koje će se braniti nasipom, a u konačnici zečji nasipi trebali bi se protezati na oko 300 metara.

Vukovarski gradonačelnik Željko Sabo uputio je javni poziv svim radno sposobnim građanima i članovima udruga da se dragovoljno stave na raspolaganje timu Hrvatskih voda i stožeru za zaštitu i spašavanje grada Vukovara. Vreće s pijeskom danas će se puniti i u Vukovaru i gradit će se nasip na pet najkritičnijih mjesta. Pomoći će i pripadnici Hrvatske vojske, piše HRT.