Europska komisija zabranila prodaju rastrošnih pećnica i napa

U petak, 20. veljače na snagu je stupila Uredba Europske komisije o primjeni direktive o eko-dizajnu, kojom se zabranjuje prodaja uređaja za kućanstvo čija potrošnja prelazi utvrđene limite energetske efikasnosti.

energetska_ucinkovitost

Riječ je ovoga puta rastrošnim pećnicama, pločama za kuhanje i kuhinjskim napama. Uređaji koji su se zatekli na skladištima u trenutku stupanja na snagu novih pravila moći će se prodavati do isteka zaliha.

Prema procjenama Europske komisije, potrošnja električne energije koja se može pripisati pećnicima, pločama za kuhanje i kuhinjskim napama iznosi 755 petadžula (PJ) po kućanstvu. Komisija procjenjuje da se provedbom ove direktive do 2020 može uštedjeti oko 27 PJ po kućanstvu, što je ekvivalent potrošnji dva milijuna kućanstava.

Odbacivanjem rastrošnih i korištenjem energetski učinkovitijih uređaja račun za potrošenu energiju mogao bi biti manji za 50 eura godišnje po potrošaču, smatra Komisija.

U pripremi novih pravila sudjelovali su i vodeći proizvođači kućanskih aparata poput Boscha, Philipsa i drugih. Nova direktiva izazvala je i kritike da je riječ o još jednom nepotrebnom administriranju europske birokracije, a sličnih tonova bilo je i prošle godine kada je ograničena snaga usisavača.

Od ranije je pioznato da se od 1. siječnja 2015. provode se mjere usmjerene na povećanje energetske učinkovitosti, npr. energetske oznake za kućanske aparate i kupnju putem interneta te pravilnici o „mirovanju“ električnih aparata.

Mjere koje je uvela Europska komisija i koje su na snazi od 1. siječnja 2015. potrošačima će olakšati uštedu energije tijekom kuhanja, pripremanja hrane i napitaka te surfanja internetom.

Energetske oznake ujedno će potrošačima olakšati provjeravanje energetske učinkovitosti proizvoda koji se prodaju u internetskim trgovinama.

Prema tim mjerama, prodavači moraju istaknuti energetsku oznaku prilikom prodaje proizvoda na internetu, novi plinski štednjaci bit će označeni energetskim oznakama (dosad je to bio slučaj samo s električnim štednjacima), a umrežena oprema (poput modema, prijemnika, povezanih televizora, pisača itd.) morat će nuditi automatsku funkciju prelaska u stanje mirovanja, baš kao aparati za kavu.

Učinak tih mjera bit će novčana ušteda za sve potrošače u Europskoj uniji, no one su ujedno strateška značajka konkurentnosti europskih poduzeća, smatra Europska komisija.

Procjenjuje se da više od 85 potrošača u EU-u prati energetske oznake prilikom kupnje.

Uvođenje ovih mjera za europska poduzeća znači 55 milijardi eura dodatnih prihoda godišnje. Također, procjenjuje se da će od 2020. godine nadalje uvođenje tih mjera smanjiti emisiju CO2 za 15 milijuna tona godišnje. To je godišnja emisija grada veličine Bukurešta.

Sveukupno, sve predložene mjere generirat će uštede koje se mogu usporediti s godišnjom primarnom potrošnjom energije cijelog talijanskog tržišta ili šezdeset milijuna domaćinstava. Osim toga, samo uvođenjem tih mjera uvoz energije u EU smanjit će se za 65 milijuna barela nafte godišnje, što je više od godišnjeg uvoza Austrije.

U zadnjih pet godina Europska unija uštedjela je sto milijardi eura zahvaljujući energetski učinkovitim proizvodima koje koriste europski potrošači.