Građanima važniji "Lex Perković" od gospodarske situacije

Spor između Vlade i Europske komisije oko europskog uhidbenog naloga najvažnija je tema u proteklih mjesec dana za 32,4 posto hrvatskih građana.

cro-demoskop

Kako je pokazalo je redovito mjesečno istraživanje CRO Dekmoskop agencije Promocija plus, slijedi već dugogodišnja tema – gospodarska kriza – s izborom od 16,8 posto.
Najčešća tema iz prethodnog istraživanja, a koja se protegla i u ovom mjesecu (događaji u vezi dvojezičnosti i ćiriličnom pismom u Vukovaru) ovaj je mjesec na trećem mjestu, sada s izborom od 12,7 posto.
Štrajk medicinskog osoblja izbor je 11,1 posto građana, dok je HEP-ovo smanjenje cijene struje za 7 posto izbor u 4,6 posto slučajeva.
Što se (ne)popularnosti političara tiče, predsjednik Ivo Josipović s ovomjesečnih 40,1 posto podrške (prošli mjesec 41,1 posto) najpozitivniji je političar u zemlji.
Drugo mjesto na ovoj ljestvici čvrsto drži ministar financija Slavko Linić sa 14,2 posto (u odnosu na prošlomjesečnih 11,6 posto). Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić je treći izbor građana s 5,2 posto (što je nešto slabije od rujanskih 5,6 posto). Sada je Dragutin Lesar na četvrtom mjestu sa 3,4 posto, a premijer Zoran Milanović je peti sa 3,1 posto (u rujnu 3,7 posto).
Milanovićev glavni politički rival Tomislav Karamarko s 2,2 posto na sedmom je mjestu. Zanimljivo je da je ispred svog nekadašnjeg stranačkog kolege i vlastite stranačke akvizicije Jadranka Kosor koja je za 2,5 posto građana najpozitivnija politička osoba u zemlji. Među deset najpozitivnijih hrvatskih političara još su Vesna Pusić (2,1 posto), Ruža Tomašić (2 posto) i Ljubo Jurčić (1,2 posto).
Bez sumnje, najkraći i najkorektniji komentar najnovijeg CRO Dekmoskop može se iskazati poznatom izrekom: “Jednim metkom dva zeca”.
Nametnuvši famoznim “lexa Perković” vladajuća stranka je zaštitila “uglednog” udbaša od sudskog progona, ali je istovremeno uspjela skrenuti pozornost građana s problema koji bi svakom od njih trebao biti na prvom mjestu. Pogotovo što više nije pitanje hoće li im plaća ili mirovina biti pet posto viša ili niža, nego hoće li je za pola godine ili godinu uopće dobivati.