Hrvatski član BiH Predsjedništva Dragan Čović, koji je i predsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH koji okuplja najvažnije hrvatske stranke u toj zemlji, ocijenio je u Mostaru da je sadašnji ustroj BiH zapreka za europski put te pozdravio prijedlog federalizacije zemlje koji se navodi u prijedlogu rezolucije Europskog parlamenta koji se treba donijeti početkom veljače.
Mi danas imamo određeni oblik federacije i ne razumijem kako nekome smeta federalizacija koju danas živimo na izvjestan način.
“Gospodin Tonino Picula je samo jedan od onih koji u posljednje dvije godine jasno govore o potrebi federalizacije u smislu racionalizacije uređenja naše domovine, ali i ostvarenja jednakopravnosti sva tri konstitutivna naroda i građana”, rekao je Čović novinarima uoči zasjednja sabora HNS-a u Mostaru.
Čović je opovrgnuo navode predsjedatelja Vijeća ministara BiH Denisa Zvizdića koji je ustvrdio da su svi u BiH protiv federalizacije i unitarizacije nakon susreta s izvjestiteljem Europskog parlamenta za BiH, zastupnika Cristiana Dana Prede.
Europski parlament priprema rezoluciju i izvješće o napretku BiH za 2016. godinu u kojemu se kao put za izlaz iz sadašnjeg stanja predlaže federalizacija zemlje.
Govoreći o procesuiranju branitelja u Domovinskom ratu, Čović je poručio kako HNS neće prihvatiti kolektivnu krivnju Hrvata i tzv. zajednički zločinački pothvat koji se otvara kroz sudsku proces šestorici dužnosnika HercegBosne pred Haaškim tribunalom. Predsjednik Glavnog vijeća HNS-a Božo Ljubić pri tome je izrazio nezadovoljstvom radom državnog suda i tužiteljstva.
Tužiteljstvo i Sud BiH imaju diskriminacijski odnos prema pripadnicima hrvatskog naroda, istaknuo je Ljubić.
SDS: Čoviće ideje neprovedivr u RS
Najveća stranka sa srpskim predznakom koja je dio vladajuće koalicije u Bosni i Hercegovini odbacuje prijedloge predsjednika HDZ BiH Dragana Čovića za teritorijalnim preustrojem te države jer su oni neostvarivi u Republici Srpskoj i poziva na poštivanje odredbi Daytonskog sporazuma, potvrdila je Aleksandra Pandurević, članica predsjedništva Srpske demokratske stranke (SDS).
Zvidić: Poziv na federalizaciju BiH poticaj je novim podjelama
Rezolucija Europskog parlamenta koja bi inzistirala na federalizaciji Bosne i Hercegovine za tu je zemlju neprihvatljiva, jer bi bila poticaj novim unutarnjim podjelama temeljenim na etničkoj osnovi, izjavio je u Sarajevu predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić nakon sastanka s izvjestiteljem EP za BiH Cristianom Dan Predom.
Uoči rasprave o BiH u Europskom parlamentu idućeg tjedna, Dan Preda je boravio u BiH kako bi o sadržaju nove rezolucije razgovarao s lokalnim političarima i upoznao ih s tekstom o kojemu će se odlučivati, uključujući amandmane hrvatskih europarlamenataraca.
Upravo oni sadrže poziv na “očuvanje načela federalizacije”, kako je to ranije kazao hrvatski eurozastupnik Tonino Picula.
“Mislim da amandmani koji stoje u tekstu rezolucije i koji počivaju na očuvanju načela federalizacije ne mogu dovesti u pitanje funkcioniranje države. To može biti samo pokušaj stvaranja efikasnije države”, kazao je Picula ranije ovog tjedna.
Zvizdić pak drži kako je velik broj amandmana prihvatljiv, no njih “desetak-petnaest nisu utemljeni na činjenicama i ne pokazuju razumijevanje za stanje u BiH”. Odnosi se to, kako je istaknuo, na one koji govore o opasnosti od ekstremizma i radikalizma u BiH jer preuveličavaju dimenzije te opasnosti, kao i na one koji pozivaju na federalizaciju.
“Predsjedatelj Vijeća ministara BiH izričit je u tvrdnji kako je pojam federalizma, kako je spomenut u amandmanima na nacrt rezolucije o BiH, nedovoljno definiran. On znači novu etničko-teritorijalnu reorganizaciju BiH i to u ovom trenutku nije prihvatljvo”, kazao je Zvizdić na konferenciji za novinstvo koju je održao zajedno s Dan Predom.
Zvizdić je istaknuo kako su vlasti u BiH opredijeljene za poštivanje ustroja BiH na temeljima Daytonskog sporazuma, a eventualni budući dogovor o njezinu preustroju ne može biti temeljen ni na kakvim podjelama teritorija po etničkim načelima.
Dan Preda je rekao kako je ključno da se rasprave o pitanjima kakva su decentralizacija i federalizacija ne smiju koristiti kao izlike za blokiranje procesa gospodarskih i socijanih reformi u BiH, jer su one u ovoj fazi najbitnije za napredak na europskom putu.