Kolona Stožera blokirala put povorci s državnim čelnicima

Iako je bilo najavljivano da će danas u Vukovaru, gdje se obilježava Dan sjećanja na žrtvu, biti organizirana samo jedna Kolona sjećanja, središnji događaj obilježavanja, ispalo je da su organizirane dvije.

vukovar-kolona-630
Nakon višemjesečnog sukoba oko ćiriličnih natpisa u gradu, Stožer za obranu hrvatskog vukovara krenuo je u obilazak prije službenog protokola.

Generali Ante Gotovina, Mladen Markač i Ivan Čermak, kao i veliki broj branitelja i ostalih građana, također su dio te kolone.

U koloni Vlade RH ostalo je svega 200-injak ljudi. Na jednom raskrižju u Vukovaru kolone su se susrele, a kolona Stožera blokirala je prolaz službenoj koloni.

Procijenivši da će se provokacije te vrste nastaviti, državni čelnici su odustali od obilaska Vukovara i uputili se direktno na Ovčaru.

General Ante Gotovina koji je u Vukovaru u koloni koju je formirao Stožer za obranu hrvatskog Vukovara izjavio je za kako su “važni oni koji su pali za Hrvatsku, a ne podjele”.

“Vukovar je grad heroj i došli smo se pokloniti žrtvi grada i njegovim ljudima, s pijetetom odati počast našoj braći i sestrama. Oni su se borili za naše domove i našu domovinu. To je važno, ostalo je sporedno, vrlo sporedno”, kazao je Gotovina za HRT.

Rekao je da se on nalazi s narodom u koloni. “To je jedna kolona i svi smo zajedno koliko god drugačije to nekom izgledalo”, rekao je. Dodao je kako se danas osjeća i sretno i tužno. “Sve je dobro ispred nas i sve ovisi o nama. Svi smo zajedno”, dodao je.

Prisjetio se da je 1991., kada je pao Vukovar, bio na ratištu u Novskoj. “To je bila tuga i žalost, nismo se osjećali dobro. Digli smo glave i uspjeli smo. Uspjeli smo u pravnoj bitki, a uspjet ćemo i u gospodarskoj”, kazao je Gotovina.

Ocijenio je da Haag pripada povijesti kao i Domovinski rat, ali je on u temeljima Hrvatske. “Trebaju nam uređeno društvo i gospodarski prosperitet”, rekao je general Gotovina.

General Mladen Markač kazao je kako su došli biti uz ovaj narod. “Tužni smo, nismo samo sa žrtvama Vukovara, sa žrtvama smo cijele Hrvatske. Trebamo reći tko nam je to učinio, napokon moramo glasno reći tko je bio agresor, naglasio je general Markač.

General Čermak je rekao kako nisu došli u Vukovar nešto dijeliti.

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović , koji je zajedno s predsjednicima Sabora i Vlade Josipom Lekom i Zoranom Milanovićem napustio vukovarsku Kolonu sjećanja do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, izjavio je kako je “ova opstrukcija pokazatelj da onima koji su ovo organizirali nije stalo ni do Vukovara, ni do pijeteta”.

Iako visoki državni dužnosnici nisu uspjeli stići do Memorijalnog groblja, na kojem je bilo predviđeno da polože vijence i zapale svijeće u spomen na žrtve agresije na Vukovar 1991. godine, Josipović je novinarima izjavio kako je pijetet u srcima državnih dužnosnika, “on postoji i nitko ga ne može uništiti”.

Istaknuo je da upravo zato što je danas dan pijeteta prema žrtvama Vukovara, državni dužnosnici neće inzistirati na odlasku na Memorijalno groblje te su se povukli iz Kolone sjećanja, ali će vijence položiti i svijeće zapaliti na mjestu masovne grobnice na Ovčari.

“Vukovar je simbol pomirenja hrvatskoga naroda i društva. Bio je to i ostao”, poručio je predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko , izrazivši žaljenje što je državnom vrhu onemogućeno da polaganjem vijenaca na groblju izraze sućut prema stradalima u agresiji na Vukovar. “Vremena su međutim takva. Bit će bolje i u Vukovaru i u Hrvatskoj”, rekao je Leko.

Premijer Zoran Milanović , koji nije isprva želio dati izjavu novinarima uoči napuštanja Kolone sjećanja, ipak je kazao kako mu je dužnost objasniti zašto ove godine državni vrh neće položiti vijence na groblju. “Na silu ne ide. Ovo doživljavam kao utakmicu, a ovo za mene nije utakmica. Neka igraju sami”, poručio je Milanović.

Protokolom obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine bilo je predviđeno, kao i svake godine dosad, da se sudionici obilježavanja okupe u krugu bolnice odakle se u Koloni sjećanja kretalo do Memorijalnog groblja.

Međutim, Stožer za obranu hrvatskog Vukovara poveo je kolonu sjećanja prema groblju odmah nakon intoniranja himne i minute šutnje, na samom početku programa komemoracije, dok su u krugu bolnice programu ostali nazočiti predstavnici državnog vrha zajedno sa ratnim zapovjednicima obrane Vukovara Milom Dedakovićem, Brankom Borkovićem i Tomislavom Merčepom.

Nakon programa, Kolona sjećanja s državnim dužnosnicima, u kojoj se nalazilo nekoliko stotina osoba, krenula je iz bolnice Stepinčevom ulicom te se na križanju te ulice sa Ulicom Antuna Bauera susrela sa kolonom koju je predvodio Stožer.

Nakon dužeg čekanja da prođe kolona koju predvodi Stožer, predstavnici državnoga vrha odlučili su odustati od daljnje hodnje prema Mermorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata, te se uputili prema Ovčari.

U vukovarskoj koloni s državnim dužnosnicima bili su i zapovjednici obrane Vukovara Mile Dedaković i Branko Borković , te Tomislav Merčep koji su dolaskom do raskrižja Baurove i Stepinčeve ulice, gdje su se dvije kolone susrele, put do Memorijalnog groblja nastavili s kolonom koju je predvodio Stožer.

Mladi Jastreb je nakon što je državni vrh napustio kolonu rekao da se današnji scenarij podjele nije trebao dogoditi.

Danas se nije trebalo dogoditi da “jedni na druge nabacuju blato” , rekao je Borković .

Tomislav Merčep , prvi sekretar nekadašnjeg Sekretarijata za narodnu obranu Vukovara izjavio je kako je to njegov grad, grad u kojem se rodio.

“Volim ovaj grad i nemojte misliti da ovdje ima podjela”, izjavio je Merčep. Kako je rekao ovdje ima politike, ali podjela nema”. Poručio je kako su svi Vukovarci za slobodnu, suverenu i neovisnu Hrvatsku te ih jedino zanima tko im je pobio prijatelje i pokrao Hrvatsku.

Predsjednik Srpskog demokratskog foruma Veljko Džakula , koji je nazočio obilježavanju Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, izjavio je kako su podjele do kojih je danas došlo u Vukovaru rezultat “medijskih prepucavanja”, istaknuvši da je pijetet prema žrtvama ipak iznad svega.

“Pijetet je iznad svega i zato smo došli. Naša poruka je poruka iskrenog pomirenja i mislim da bi i Srbi i Hrvati trebali dostojanstveno živjeti, da se okanu povijesti i prošlosti, koju ne kažem da treba zaboraviti, ali treba graditi zajedničku budućnost punu dostojanstva i međusobnog uvažavanja”, rekao je Džakula novinarima.

Obilježavanju Dana sjećanja u Vukovaru nazočan je bio i predsjednik Srpskog narodnog vijeća i potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac, no on nije želio dati izjavu novinarima.