U Bruxellesu je svečano potpisan Ugovor o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji. Povijesni potpis uime RH na pristupni ugovor stavili su predsjednik Ivo Josipović i predsjednica tehničke vlade Jadranka Kosor, a uime EU-a šefovi država ili vlada zemalja članica. Potpisana su dva dokumenta – Ugovor o pristupanju i Završni akt, politički dokument Međuvladine konferencije u kojemu se navodi sve što je usuglašeno tijekom pregovora. Zatim je slijedilo zajedničko fotografiranje.
Potpisivanju su prethodili uvodni govori. Prvi se nazočnima obratio predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy. Rekao je kako je danas radostan dan za RH, ali i za EU. “Svaki put kada nova članica pristupa Uniji ponovo se potvrđuju europske vrijednosti, rekao je. Postignuća Hrvatske pokazuju svima u regiji da se napornim radom i ustrajnošću može ostvariti europska perspektiva. Hrvatska je bila pionir i pokazala je da je budućnost zapadnog Balkana u EU-u”, istaknuo je Van Rompuy.
Poljski premijer Donald Tusk, čija zemlja predsjeda Unijom u ovom polugodištu, istaknuo je kako je hrvatski put u Europu bio teži od mnogih današnjih članica EU-a. “Na kraju smo rasprave ključne za EU. Tražimo izlaz iz krize. Odluka Hrvatske pokazuje da EU ima dubok smisao. Neka odlučnost prijatelja iz Hrvatske bude lekcija svima nama da ne propustimo nijednu šansu koja je nastala pri stvaranju jedinstvenog kontinenta. Hrvati nas uče koliko je Europa vrijedna”, završio je Tusk.
Predsjednik Europskog parlamenta Jerzyj Buzek istaknuo je kako se vjeruje “da će na europsko odlučno DA pristupanju Hrvatske jednako odgovoriti i hrvatski narod na referendumu”. Pohvalio je naporan desetogodišnji rad naše zemlje kako bi dostigla standarde Unije. “Veselim se što ću čuti hrvatski jezik kao 24. službeni na našim sjednicama”, rekao je Buzek i dodao da je EU ono što ćemo zajedno učiniti od njega. Budućnost EU-a je i u vašim rukama, zaključio je Buzek.
Jose Manuel Barroso, predsjednik Europske komisije, istaknuo je kako je ovo poseban trenutak za RH i EU. “Danas odajemo priznanje uspjehu hrvatskog naroda. Hrvatska je pokazala da je udovoljila strogim uvjetima proširenja. Hrvatska danas uvelike se razlikuje od zemlje koja je tražila pristup”, rekao je. Upozorio je da će Komisija i dalje pratiti napredak Hrvatske. Šaljemo signal hrvatskim susjedima – europska je ponuda na stolu. “Naša politika proširenja ostaje najučinkovitije oruđe za napredak istočne Europe”, istaknuo je Barroso i čestitao Hrvatskoj.
Predsjednik Ivo Josipović pozdravio je prisutne europske čelnike te se kratko osvrnuo na put naše zemlje prema članstvu u Uniji. “Moderna se Hrvatska vraća kući. Nažalost, taj je povratak uključivao i rat, istaknuo je te dodao da je uspjeh naše zemlje ujedno i uspjeh Europe. S Europom je Hrvatska bogatija, s Hrvatskom je Europa bogatija”, rekao je Josipović. Zahvalio je Vladi na čelu s Kosor, pregovaračkom timu te svima drugima koji su radili na ulasku u EU.
Posljednja se okupljenima obratila predsjednica tehničke vlade Jadranka Kosor. Premijerka je govorila o putu koji je Hrvatska prešla, od osamostaljena preko rata i obnove do pristupanja EU-u. Hrvatska se vraća kući. “Hrvatski se narod vraća zajednici europskih naroda želeći pridonijeti zajedničkoj budućnosti. Hrvatski će biti 24. službeni jezik u EU-u”, istaknula je premijerka te izrazila uvjerenje da će Hrvati na referendumu potvrditi ulazak u EU.
“Neka živi jedina i vječna Hrvatska, neka živi Europska unija”, zaključila je Kosor.
Nakon potpisivanja Ugovora, pred Hrvatskom stoje dodatni izazovi na putu za članstvo EU-a. Na referendumu o pristupanju Europskoj uniji hrvatski će građani izraziti svoje mišljenje o članstvu Hrvatske u EU-u, a Hrvatska se također mora usredotočiti na završne pripreme za članstvo, uključujući nastavak napora za rješavanje svih pitanja na području pravosuđa i temeljnih prava, pravde, slobode i sigurnosti te politike tržišnog natjecanja.
Europska komisija će nastaviti pratiti kako Hrvatska ispunjava sve obaveze preuzete u sklopu pristupnih pregovora, uključujući i one koje treba ispuniti prije dana pristupanja. Komisija će pratiti i nastavak hrvatskih priprema da, nakon pristupanja, preuzme odgovornosti koje proizlaze iz članstva, priopćila je Delegacija Europske komisije u Hrvatskoj.