Gotovo neprimjetno u lokalnim medijima prošla je činjenica da je tijekom ovotjednog posjeta ministra vanjskih poslova Velike Britanije Williama Haguea Sarajevu u njegovoom izaslanstvu bila i Bosanka dr. Arminka Helić, specijalna savjetnica i zamjenica šefa Hagueova kabineta, koju u Londonu smatraju vrlo utjecajnom.
Jedini koji je spomenuo dolazak izuzetno uspješne Arminke Helić u rodnu zemlju bio je visoki predstavnik Valentin Inzko koji je u svojim dnevničkim zapisima u sarajevskom “Dnevnom avazu” kratko istaknuo da mu je “osobito drago što je u delegaciji bila i zamjenica šefa kabineta Arminka Helić”.
“Arminka je kao izbjeglica došla u Englesku, završila niz prestižnih škola i sveučilišta i počela raditi kod engleskog ministra vanjskih poslova u opoziciji. Taj isti političar Hague sada je ministar i nije zaboravio izuzetno talentiranu suradnicu Arminku. Kao i u slučaju Borisa Nemšića, pitao sam se da li bi Arminka mogla dobiti posao u nekom od kabineta u Sarajevu. Nažalost, nisam tako siguran”, komentirao je Inzko.
Utjecajni britanski mediji često napominju kako je Helić, inače vanjskopolitički stručnjak i član Konzervativne stranke Velike Britanije, iznimno utjecajna kod Haguea.
Ona je bila i vođa Izbornog štaba Williama Haguea, a već godinama je u britanskoj Konzervativnoj stranci. Uglavnom ne zaboravljaju spomenuti da je ova svršenica Oxforda “plavooka bosanska muslimanka” koja je u Veliku Britaniju stigla tijekom “krvavih etničkih sukoba u devedesetima”. Često je tretiraju i kao “muslimansku emigranticu”. Ovakve stavove pojedini britanski mediji nazvali su mračnim podmetanjima Hagueu.
Štaviše, “The Telegraph” je Arminku Helić nedavno svrstao među 100 najutjecajnijih ljudi u Konzervativnoj stranci i među utjecajnim ljudima uopće u britanskoj politici. Također, tamošnji mediji tvrde da se stavovi Arminke Helić često mogu prepoznati u istupima britanskog šefa dipomacije, te da se oni “nad njim nadvijaju poput sjenke”. Navodno je zbog Helić Hague promijenio i stavove u vezi s Izraelom, kritizirajući izraelske napade na Liban 2006. kao nesrazmjernu upotrebu sile.
Otkriće da je Helić suradnica Haguea u svibnju 2010. godine je izazvalo šok u Srbiji. Toliko da je sklopljena cijela konstrukcija o tome da se ‘razvija pravi bošnjački lobi’ u novoj britanskoj vladi konzervativca Davida Camerona.
Srbijanski mediji su tada tvrdili da bi bošnjački lobi koji, navodno, predvodi Helić mogao imati veliki utjecaj na britansku politiku prema Bosni i Hercegovini. Štaviše, sve se dovelo u vezu s tadašnjom snažnom porukom ministra Haguea da ‘Europa treba pokazati mišiće u BiH’ i da će se ta “zemlja zauzeti za sankcije protiv onih političara koji podrivaju bosansku državu”.
Nije isključeno da se Helić dovede u vezu i s najnovijim porukama Haguea da “BiH može biti članica Europske unije samo kao jedinstvena i suverena država” i da oni koji drugačije misle “neće biti naši partneri”. Helić je u listopadu 2008. godine bila u delegaciji Konzervativne stranke koja se susrela sa tadašnjim bošnjačkim članom Predsjedništva BiH dr. Harisom Silajdžićem.
Ime Arminke Helić spomenuto je i u depeši američkog veleposlanstva u Londonu od 28. listopada 2008. godine, koju je objavio Wikileaks. Tamo je istaknuto da je Velika Britanija lobirala za daleko snažniju ulogu EU kada je riječ o BiH jer su smatrali da je situacija u ovoj zemlji prilično loša. U depeši je istaknuto i da je svoje mišljenje o BiH iznijela i Arminka Helić, savjetnica Williama Haguea, koja je dodala “da bi bilo od velike pomoći da se Amerika više angažira na Balkanu kako bi stvari krenule naprijed”.
Dr. Arminka Helić je kći Džemke i Rasima Helića iz Gračanice, u Tuzlanskoj županiji. Arminka ima četiri sestre koje žive u Tuzlanskoj županiji i sve su napravile uspješne karijere. Jedna od njih je ugledna tuzlanska sutkinja Vildana Helić. Također, jedna od Arminkinih sestara je i ugledna profesorica dr. Nizama Salihefendić, koja predaje na Medicinskom fakultetu u Tuzli. [Anadolija]