Stručnjak za međunarodno pravo profesor Herwig Roggemann sa Slobodnog sveučilišta u Berlinu smatra da je oslobađajuća presuda Gotovini i Markaču s pravom označena kao senzacionalna, objavio je Deutsche Welle.
“Ta je presuda značajna politički, ali prije svega juristički”, kaže profesor Roggemann u razgovoru za Deutsche Welle. Ali ta presuda pokazuje istovremeno i velike poteškoće s kojima se Sud suočava u nastojanju pravnog utvrđivanja činjeničnog stanja u velikim sukobima kao što su bili sukobi na području bivše Jugoslavije. A te poteškoće se odnose “na utvrđivanje činjenica, pravnu interpretaciju utvrđenoga, ali i određivanje visine kazne” u sudskim vijećima koja su sastavljena od sudaca iz različitih zemalja.
Roggemann kaže da je navodni “udruženi zločinački pothvat” na kojem se zasnivala optužnica protiv hrvatskih generala doveo do “apsurdne posljedice” da su u prvoj presudi protiv Gotovine navedeni i brojni političari kao potencijalni sukrivci, što je ne samo u Hrvatskoj nego i u Europi izazvalo oštre kritike Suda.
Hoće li oslobađajuća presuda za Gotovinu i Markača doprinijeti pomirenju Hrvata i Srba ili će na njega negativno utjecati? Profesor Roggemann je uvjeren da će presuda, kao i ukupno djelovanje Međunarodnog suda za ratne zločine na području bivše Jugoslavije (ICTY) pridonijeti pomirenju.
“Ovaj sud je dao velik doprinos utvrđivanju povijesnih činjenica koje su se dogodile, uključujući i ratne zločine, u sve tri zemlje koje su bile umiješane u rat, Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine.” Ali, profesor Roggemann upozorava da je viđenje rada toga suda i odnos prema njegovim presudama i dalje vrlo različito u tim zemljama. “Teško je razumjeti da srpska strana ovu presudu uzima kao razlog da legitimnost čitavog Suda dovodi u pitanje i naziva je nepravednom presudom ili skandalom.”
Profesor Roggemann očekuje da će ova presuda utjecati i na druga suđenja u Haagu. On vjeruje da će sud ubuduće opreznije ophoditi s pojmom takozvanog “udruženog zločinačkog pothvata” i zahtijevati dokaze veće konkretne umiješanosti u događaje, a izbjegavati paušalno okrivljivanje kao što je bilo u prvoj presudi protiv Ante Gotovine.