U odnosu na početak poplave 17. svibnja, kada je dosegao povijesni maksimum od 1.194 centimetra, vodostaj Save kod Županje do danas je pao za više od četiri i pol metra.
Opasnost je prošla, ukinute su izvanredne mjere obrane od poplave za Županju, Štitar i Babinu Gredu i život se vraća u normalu. Uz rijeku Savu, koja je danima prijetila probijanjem nasipa i potopom okolnih naselja, ostali su zečji nasipi i stotine tisuća vreća s pijeskom koje sada treba platiti, ukloniti i očistiti teren.
Na upit lokalnih čelnika, u Državnom stožeru za zaštitu i spašavanje poručili su da su Županja i općine dužne same snositi troškove jer su samoinicijativno dovozili pijesak, punili i postavljali vreće, pa neka materijal plati onaj tko ga je i naručio.
To je razljutilo Županjce, ali i stanovnike okolnih općina Bošnjaci, Štitar i Babina Greda koji su u dramatičnim trenutcima obrane od nabujale Save bili prepušteni sami sebi, ulagali nadljudske napore i uspjeli spriječiti katastrofu koja bi poprimila nesagledive razmjere. Jer da se građani nisu samoorganizirali, i u ključnim i presudnim trenutcima zaštite i obrane nasipa, kada je nedostajalo i vreća i pijeska i kamena, sami se snalazili, i Županja i okolne općine sada bi bili potopljeni.
Pod vodom bi bili i Sladorana, Domil, Same Deutz Fahr Žetelice i drugi gospodarski resursi i pitanje je kada bi se i da li bi se uopće i sanirale te goleme štete i što bi to značilo za županjski kraj i ljude.
– Građani su se lavovski borili, obranili svoja naselja i spriječili kataklizmu. I sada bi, nakon danonoćne strepnje, strahovanja i neizvjesnosti, umjesto da im država zahvali, grad Županja i okolne općine iz svojih ionako tankih i mizernih proračuna trebali snositi i trošak obrane od poplave. Nečuveno i sramotno – ogorčeni su Županjci.
S čelnicima Bošnjaka, Babine Grede i Štitara uputili su zajednički dopis Državnom i županijskom stožeru za zaštitu i spašavanje i Hrvatskim vodama. Detaljno su pojasnili situaciju, upozorili na nužnost i opravdanost narudžbe i dopreme materijala za zaštitu i obranu nasipa te zatražili da trošak snose Hrvatske vode, koje su i prema zakonu odgovorne za obranu od poplava.
O svakom kubiku dopremljenog pijeska ili kamena postoji dokumentacija, narudžba, otpremnice, sve je evidentirano i o svemu postoji trag.
Što se tiče uklanjanja vreća s pijeskom, lokalni čelnici postupit će prema nalogu Državnog stožera za zaštitu i spašavanje koji će procijeniti kada to učiniti i kako postupiti.
Izvor: Glas Slavonije