Katica Ivanišević, prva rektorica sveučilišta u povijesti Hrvatske i predsjednica Županijskog doma Hrvatskoga sabora, preminula je u 90. godini, potvrdilo je Sveučilište u Rijeci.
Rektorica Sveučilišta u Rijeci bila je od 1993. do 1998. godine, a dužnost predsjednice Županijskog doma Hrvatskog sabora obnašala je od 1994. do njegovog ukidanja ustavnim promjenama 2001. godine.
U povodu smrti Katice Ivanišević, predsjednik Sabora Gordan Jandroković izrazio je sućut njenoj obitelji.
Jandroković je napisao:
“Poštovana obitelji Ivanišević,
s tugom i žaljenjem primio sam vijest o odlasku gospođe Katice Ivanišević. Uime zastupnica i zastupnika u Hrvatskom saboru i osobno primite izraze iskrene sućuti i dubokog poštovanja.
Katica Ivanišević ostat će upamćena po brojnim postignućima u svom dugogodišnjem političkom, akademskom i književnom radu. U povijest Hrvatskoga sabora upisala se kao prva žena predsjednica Županijskog doma. Ujedno je bila i najdugovječnija predsjednica i to u dva mandata, od 1994. do njegovog ukidanja 2001. godine. Obnašala je i dužnost potpredsjednice Komisije za pravosuđe, izbor i imenovanja, potpredsjednice Izvršnog odbora pri Interparlamentarnoj uniji te članice Izaslanstva u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe. Bila je i prva rektorica u Hrvatskoj, i to Sveučilišta u Rijeci, na kojem je kao profesorica u području književnosti ostavila neizbrisiv trag generacijama studenata.
Autorica je više knjiga, znanstvenih članaka i dobitnica brojnih priznanja i nagrada, a odlikovana je Redom kneza Trpimira s ogrlicom i Danicom, Redom Ante Starčevića, Redom Danice Hrvatske s likom Marka Marulića te Spomenicom domovinske zahvalnosti.
Kojom god djelatnošću da se bavila – znanošću, književnošću ili politikom – Katica Ivanišević uvijek je davala ono najbolje od sebe. Bila je osoba iznimne energije, hrabrosti i odlučnosti čije su ljudske vrline, profesionalnost i radna etika bile za primjer drugima. Svjesni važnosti njenih akademskih postignuća i političke ostavštine, kolegice Ivanišević ćemo se u Hrvatskom saboru uvijek prisjećati s najdubljim uvažavanjem i ponosom.
Još jednom, poštovana obitelji, primite iskrene izraze sućuti.”