Hrvati iz Kotor Varoši su zabrinuti i ogorčeni jer im zabranjuju na Popisu stanovništva u Republici Srpskoj izjasniti se kao Hrvati.
Zbog toga su u javnost poslali priopćenje kojega popisuje prof. Zoran Piličić, dopredsjednik Udruge kotorvaroških Hrvata i kojega zbog težine problema što ga iznose, donosimo u cjelosti:
“Hrvati u Bosni i Hercegovini, poglavito u Republici Srpskoj i krajevima gdje su u manjini, ponovno, po drugi put u zadnjih dvadeset godina, doživljavaju progon i egzodus. I sve se to odigrava pod krinkom propisa i zakona koji reguliraju popis stanovništva u BiH, čija je provedba u tijeku, a završava 15. listopada 2013.
U protekla dva tjedna na području općine Kotor Varoš u banjalučkoj regiji svjedočili smo nebrojenim situacijama gdje je Hrvatima, koji su se željeli popisati i time ostvariti svoje pravo da budu svoj na svome, na razne načine davano do znanja da tamo nisu poželjni te im se pokušavalo osporiti pravo da se popišu na odgovarajući i zakoniti način.
U kotorvaroškom kraju Hrvati su tijekom Domovinskog rata doživjeli tešku kalvariju i progon, pri čemu ih je tijekom teških borbi sa srpskim agresorom skoro dvije stotine ubijeno, nekoliko stotina ranjeno, a preko 10 000 prognano. Međutim, ponos i prkos Hrvata kotorvaroške doline nikada nije priznao takvo stanje niti pokušaj vlasti u Republici Srpskoj da ozakoni i verificira progon i protjerivanje Hrvata.
Odmah poslije rata Hrvati su se počeli vraćati i sami, skoro bez ičije potpore i pomoći, obnavljati svoje porušene i spaljene domove. Čitavo vrijeme vlast je deklarativno podržavala povratak, ali na terenu i u realnosti sve je činjeno i rađeno da se to ne dogodi. Upravo to se događa i sada u ključnim i važnim trenucima za politički opstanak i prava Hrvata.
Tijekom popisa popisivači sve čine da se što manje Hrvata popiše. Metode su vrlo perfidne i prozirne pri čemu se ne libe kršiti i zakonske odredbe i propise: ne žele upisati sve članove kućanstva ako pojedini članovi istoga nisu nazočni u kući; popisivači navode popisivane osobe da se izjasne na način kako popisivač hoće ne uvažavajući pri tom izjave popisivanih osoba; izbjegavaju hrvatske kuće kada znaju da su Hrvati u njima te se odbijaju odazvati na opetovane pozive da izvrše popis; ne žele u popisnim komisijama upisati Hrvate koji nisu bili u svojim kućama kada su popisivači dolazili; tumače zakon i propise o popisu na način kako njima odgovara.
Sve navedeno se radi samo s jednim ciljem – popisati što manje Hrvata i ostalog nesrpskog stanovništva te time i na taj način verificirati progon i protjerivanje Hrvata i ostalih naroda i nacionalnosti s tog područja. Vrhunac ove farse od popisa jest nemogućnost Hrvata, kojima su u ratu spaljene i uništene kuće, da se popišu, a sve s ciljem navođenje istih da se popišu putem interneta, čime će biti upisani kao dijaspora, a ne Hrvati u Bosni i Hercegovini. Na taj način ozakonit će se i legalizirati progon i protjerivanje Hrvata iz tih krajeva.”