ZAHVALJUJUĆI DONATORU HRVATSKIH KORIJENA: Najsiromašnija općina kreće s besplatnim edukacijama za poduzetnike

Općina Čaglin, koja je na žalost jedna od najsiromašnijih općina ne samo Požeško slavonske županije, nego i Hrvatske, prema Popisu stanovništva iz 2011. godine broji 2723 stanovnika u 869 kućanstvu te ulazi u skupinu rijetko naseljenih općina s do 50 stanovnika po km².

Općina zauzima površinu od 179,6 km². Gospodarska općine Čaglin uglavnom je naslonjena na proizvodnju hrane u OPG-ovim, te poduzetničke aktivnosti kroz plasman proizvoda tamošnjih OPG-ova, dok ostalih gospodarskih aktivnosti nema.

U općini Čaglin, osim znatnog smanjenja ukupnog broja stanovnika, došlo je i do smanjenja udjela mladog stanovništva i povećanje udjela zrelog stanovništva, što upućuje na proces blagog starenja stanovništva, kao i učestalo odseljavanje.

Upravo iz tih razloga danski poduzetnik hrvatskih korjena Kruno Kaić, uz veliko organizacijsko zalaganje Udruge građana “Put, istina i život” u suradnji s Virtualnim ženskim poduzetničkim centrom www.poduzetnica.hr financirao je i donirao općini Čaglin i njezinim stanovnicima prvu besplatnu eduakciju na na temu: Ja (ne)mogu biti poduzetnik!, s ciljem podizanja razine poslovne obrazovanosti i iniciranja te jačanja gospodarske aktivnosti u ovom najsiromašnijem kraju Hrvatske.

Provedba besplatne edukacije dio je aktivnosti projekta Grad / Općina – prijatelj ženskog poduzetništva kojega provodi s jedinicama lokalne samouprave Virtualni ženski poduzetnički centar godinu dana.

Prva besplatna edukacija u općini Čaglin održava se i uz potporu načelnika općine g. Dalibora Bardača. Svi zainteresirani za pohađanje edukacija mogu predavanjima slobodno nazočiti, a ista će se održati u ponedjeljak, 13. studenoga 2017. u Osnovnoj školi Stjepana Radića, Vladimira Nazora 3, Čaglin, od 16:00 do 20:00 sati

“Stanje u općini Čaglin nije dobro, puno je nezaposlenih, ne otvaraju se nova radna mjesta, stanovništvo je sve starije. Dva su moguća odgovora na tu situaciju. Prvi je letargija i prihvaćanje trenutnog stanja uz uvjerenje da se ne može ništa napraviti kako bi se stvari popravile. Drugi je aktiviranje uz uvjerenje da se nešto može pokrenuti i da smo sami gospodari svoje sudbine. Mi smo se odlučili na ovaj drugi put, svjesni da će okolina biti skeptična prema našim planovima i ciljevima, a na nama je da ih svojim aktivnostima i rezultatima istih razuvjerimo i pokažemo im da sami zaista možemo nešto napraviti i učiniti naš kraj ugodnijim mjestom za život”, u povodu organizacije besplatne edukacije kazao je Blaž Arežina, tajnik Udruge “Put, istina i život”.

Program planiranih edukacija u najsiromašnijoj općini u Hrvatskoj u cilju gospodarskog aktiviranja preostalog stanovništva, uključuivat će teme poput izrade poslovnog plana, kvalitetne prezentacije poduzetničkih usluga i proizvoda na tržištu, prodajnih tehnika, brandiranje, izgradnju vizualnog identiteta, osnove marketinga i odnosa s javnošću, važnost digitalnog komuniciranja, kako povlačiti sredstva iz EU fondova, važnosti kreativnosti u poduzetništvu, kako učinkovito pregovarati, tko su moji klijenti i kupci i još mnoge druge prilagodljive potrebama svake poduzetnice i poduzetnika i onih koji će to tek biti…

“Edukacije koje organiziramo, osim informativno – obrazovnog karaktera, nose obilježja motivirajuće i organizacijske radionice čime će polaznici unaprijediti svoje profesionalne živote, te preuzeti odgovornost za poslovne aktivnosti na učinkovitiji način od dosadašnjeg u poduzetništvu te dobiti poticaj za otvaranje svojih tvrtki i obrta ako još ne posluju na realnom tržištu. Stručni predavači Virtualnog ženskog poduzetničkog centra koji su i sami poduzetnici s bogatim poslovnim iskustvom pripremaju i pripremit će polaznike za brojne izazove tržišta, od trenutka kada se sa svojim proizvodima i uslugama nađu na njemu, ali i ako imaju svoj poduzetnički projekt već godinama”, rekla je u povodu početka edukacija u općini Čaglin Sanela Dropulić, voditeljica Virtualnog ženskog poduzetničkog centra.