U Mostaru se održava trilateralni sastanak hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, predsjedavajućeg i članova Predsjedništva BiH Dragana Čovića, Bakira Izetbegovića i Mladena Ivanića i srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.
Iako teme susreta nisu navedene, tri zemlje imaju ih napretek, od neriješenih graničnih sporova, položaja bosanskohercegovačkih Hrvata, tj. izmjene izbornog zakona, do zajedničke suradnje u procesu pristupanja BiH i Srbije Europskoj uniji, javlja HRT.
Čović je uoči trilaterale za medije izjavio da je današnji sastanak nastavak prethodnih razgovora vođenih u Beogradu, a potom i u Zagrebu. Najavio je razgovore o iskušenjima koja stoje na putu zemljama jugoistočne Europe, posebice o rješavanju međudržavnih pitanja koje uključuje i granične sporove.
Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak, koji je dočekao hrvatsku predsjednicu, smatra ovaj sastanak vrlo važnim jer je trokut Srbija, BiH i Hrvatska najvažnija točka stabilnosti na Balkanu i u jugoistočnoj Europi.
Dan prije se s Čovićem, predsjedavajućim članom kolektivnog predsjedništva BiH, sastala hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić i nakon razgovora izjavila da je ključ opstojnosti hrvatskog naroda u BiH izmjena izbornog zakona i mogućnost da sami biraju svoje predstavnike u tijelima vlasti. Podsjetila je da su sličnu poruku vlastima u Sarajevu nedavno uputili i visoki dužnosnici EU-a.
Do kraja godine u BiH bi se trebali održati izbori, ali zasad se ne nazire kompromis između većinskih bošnjačkih i hrvatskih stranaka u vezi s izbornim zakonom. Hrvatske stranke inzistiraju da hrvatske predstavnike u Domu naroda i Predsjedništvu BiH biraju hrvatski birači, čemu se bošnjačke stranke protive.
Na taj problem stalno upozorava hrvatska europarlamentarka Željana Zovko, vrsna poznavateljica prilika u BiH, koja upozorava da ta zemlja opet prolazi kroz jedan turbulentan period, napominje HRT.
Sudionici trilateralnog sastanaka u Mostaru izjavili su da danas nije bilo razgovora o izmjenama Izbornog zakona, objavio je Hrvatski medijski servis.
“To nije bila tema naših razgovora, ali jesmo kolege informirali gdje se danas nalazimo i očekivanje naše strane da promjenimo Izborni zakon u redovitoj parlamentarnoj proceduri. Ako se to dogodi imamo dinamičnu aktivnost ispred sebe, ne samo izbora već i euorpskog puta. Ako se ne dogodi imamo puno iskušenja ispred nas”, rekao je Dragan Čović.
“Ja nisam htio upuštati se u analizu tog pitanja jer to smatram unutarnjim pitanjem BiH”, napomenuo je Izetbegović.
“Rekao sam da je stanje teže nego što smo mislili i da će ova tema opteretiti mjesece koji dolaze unutar BiH. Na to upozoravam već godinu dana. Smatram da pogotovu nakon nekih izjava međunarodnih institucija, koje su rekle da će nas čekati do travnja, to je alibi da se ništa ne uradi”, kazao je Ivanić.
Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović rekla je da su ih članovi Predsjedništva ukratko izvjestili o stanju o novom izbornom zakonu.
“Nismo ulazili u njegove elemente. U ime Hrvatske mogu ohrabriti članove Predsjedništva BiH i sve u BiH da se što prije postigne dogovor i da se pokaže da su političke snage u BiH sposobne doći do rješenja”, izjavila je Grabar-Kitarović.
Kazala je da je “Hrvatska kao potpisnica Daytonskog sporazuma i jamac obvezan pratiti procese u BiH”.
“Držimo da donošenje izbornog zakona u skladu s ustavnim odlukama ustavnog Suda BiH i međunarodnih tijela jesu nužne kako bi se osigurala daytonska načela bez miješanja. Hrvatska doista zastupa dejtonska načela, a ne pojedina rješenja. Na čelnicima BiH je preuzeti odgovornost. Načelo kao jedinu preostalu demokratsku opciju, a to je provoditi načelo konstitutivnih i jednakopravnosti svih naroda kako to stoji u Daytonskom sporazumu. To je pravac u kojem čelnici BiH bi trebali nastupiti u izmjeni izbornog zakonodavstva. Najgora opcija je da Međunarodna zajednica nameće BiH rješenja”, rekla je Grabar-Kitarović.