Najmodernija uljara za proizvodnju maslinovog ulja u Hercegovini, a i šire, otvorena je u Ljubuškom u vlasništvu obitelji Mikulić. Sudeći prema riječima vlasnika Dragana Mikulića, moderno tehnološki opremljena uljara sagrađena je isključivo za osobne potrebe.
Naime, Mikulić je na svom posjedu od 40 hektaraškrtog hercegovačkog krša uspio zasaditi, ali i dobiti enormne prinose maslina, što zasigurno nije za rukom pošlo niti mnogim maslinarima u Dalmaciji, inače poznatoj po uzgoju i proizvodnji maslinovog ulja.
Rad i njega
“Pored enormnog uloženog truda i rada iza svega se krije velika ljubav prema uzgoju maslina. Dvije godine sam pripremao40 hektara u škrtom i nezahvalnom hercegovačkom kršu kako bih zasadio 6000 stabala maslina. Od početka same sadnje planirao sam i strojno branje ploda maslina te sam i stabla maslina zasadio na dovoljnoj udaljenosti”, kazao je Mikulić ne krijući zadovoljstvo velikim prinosima ploda koji su unatoč klimi i podneblju plod rada njegovih ruku.
“Iako možemo pripisati velike i kvalitetne prinose plodova maslina klimi i hercegovačkom kršu, svakako moram naglasiti da su rad i briga jedan od najzaslužnijih čimbenika uspjeha. Sve više ljudi u Hercegovini želi se baviti uzgojem maslina jer su prepoznali ovo podneblje kao savršeno za razvoj maslinarstva i ne sluteći da maslina treba posebnu njegu”, istaknuo je Mikulić, koji trenutačno zapošljava 25 sezonskih radnika na berbi maslina.
“Trenutačno branje maslina obavljamo ručno, jer su još uvijek niske te nam je i potrebno oko dvadesetak radnika koji će u idućih tjedan dana obrati masline koje su ove godine u prosjeku dale oko petnaestak kilograma ploda po stablu, što je više nego očekivano i u najboljim mogućim uvjetima”, kazao je Mikulić.
Vrhunska kvaliteta
Opremljena najsuvremenijim svjetskim uređajima za preradu maslinova ploda u ekstra djevičansko maslinovo ulje, uljara na samom ulazu ima kušaonicu u kojoj ujedno možete dok kušate ulje uživati gledajući sam proces prerade maslina te dobivanje maslinovog ulja.
A instaliranje najmodernijeg mlina utjecat će na poboljšanje kvalitete ulja i ujedno riješiti problem upravljanja otpadnim vodama nakon prerade. Naime, prema Mikulićevim riječima, njegova uljara “Mikulić” će proizvoditi isključivo maslinovo ulje najbolje kvalitete, a to je ekstra djevičansko maslinovo ulje.
“Za sada ne planiramo probijanje na inozemno tržište tj.izvoz, trenutačno smo zadovoljni pokrivanjem našeg dijela tržišta i mogli bismo kazati da radimo najbolje maslinovo ulje za naše potrebe”, izjavio je Mikulić.
Nije nam mogao sa sigurnosti reći koliko je uložio u projekt izgradnje uljare, ali i nasada maslina, predočivši samo kako se radi o iznimno velikom projektu u koji je sigurno uloženo dosta financijskih sredstava. Otvaranje uljare popraćeno je u krugu najuže obitelji i prijatelja uz blagoslov te puštanjem u rad stroja prerade maslina. [R. Puljić / dnevni-list.ba]