Uhićenje Gorana Hadžića, optuženika za ratne zločine koji se najduže skrivao haaškom Tribunalu, komentira Judith Armatta, američka odvjetnica koja je godinama pratila haaška suđenja u ime Koalicije za međunarodnu pravdu, organizacija koja je lobirala za istragu i kažnjavanje ratnih zločina.
Judith Armatta kaže da za zemlje koje su iskusile ratne zločine, a pogotovo za žrtve i njihove obitelji, ‘pravda nikad neće biti savršena’. Međutim, svako uhićenje optuženika za ratni zločin, svaka istraga i presuda, na mali način ipak znači da je neka vrst pravde postignuta i to – na postupan način – ipak pridonosi pomirenju među ljudima.
“Tribunal je optužio 161-u osobu. 161-na osoba je bila uhićena i slijedio je sudski postupak. Po tome je Tribunal uspješan i njegov rad predstavlja važan korak za međunarodnu pravdu, pogotovo kada su u pitanju ratni zločini“ – kaže Judith Armatta.
Ona dodaje da je Tribunal činio greške – kada je u pitanju odnos prema žrtvama kao i prema medijima, pogotovo u regiji. Međutim, teško se moglo očekivati – kaže ova američka pravnica – da će Tribunal, prvi takve vrste u povijesti, funkcionirati bez greške, pogotovo ako se uzme u obzir da mu je i financiranje često bilo nedostatno.
Bez obzira na to, Tribunal je uspješan presedan i on će pozitivno utjecati na razvoj međunarodnog pravosudnog sustava, pogotovo kada su u pitanju ratni zločini i drugi zločini protiv civilnog stanovništva – smatra naša sugovornica.
Na lokalnoj razini, uhićenje Gorana Hadžića i njegovo očekivano izručenje Tribunalu, pridonijet će poboljšanju odnosa Hrvatske i Srbije. “Da bi se odnosi poboljšali, mora se još mnogo toga dogoditi. Ali, ovo je pozitivan korak. Dobro je znati da Boris Tadić, predsjednik Srbije ispunjava svoje međunarodne obveze – pa makar koji razlozi za to bili“ – kaže Judith Armatta.
Ona je inače dodala da se na Srbiju ne vrši pritisak izvana da istraži tko je pomagao Hadžiću da se sedam godina krije od vlasti, te kako je bilo moguće da 2004. pobjegne doslovno nekoliko minuta prije dolaska policije. “Ne znam ima li u Srbiji volje za tako nešto. Ne znam niti kakva je situacija u tamošnjim službama sigurnosti. Ali, istraga, ako do nje dođe, bit će rezultat isključivo odluke srbijanskih vlasti, a ne pritiska iz vana“ – kaže naša sugovornica.
Judith Armatta autorica je knjige ‘Sumrak nekažnjivosti: Suđenje Slobodanu Miloševiću’. Ona kaže da je Goran Hadžić bio dio zločinačkog pothvata kojem je na čelu bio bivši srbijanski čelnik te vrh srbijanske službi sigurnosti. ‘Tužiteljima u slučaju Hadžić pomoći će dokazni materijal prikupljen za suđenja Jovici Stanišiću i Frankiju Šimatoviću’ – rekla je na kraju Judith Armatta.
Izvor: Glas Amerike