Pedeset i tri posto hrvatskih građana glasovalo bi za ulazak Hrvatske u Europsku uniju da se referendum održava sada, a od onih koji bi sigurno na njega izašli za članstvo bi se izjasnilo 61 posto građana što je dosad gotovo najviša zabilježena potpora, pokazali su najnoviji rezultati istraživanja o stavovima hrvatskih građana o Europskoj uniji i o članstvu predstavljeni u četvrtak u Zagrebu.
Rezultate istraživanja koje je proveo Ipsos Puls od 20. srpnja do 7. kolovoza na uzroku od 1.022 ispitanika starija od 15 godina predstavio je voditelj istraživanja Dragan Bagić. Radi se o prvom sveobuhvatnom istraživanju nakon referenduma o ulasku u EU održanog u siječnju ove godine a teme su stavovi o članstvu u EU, percepcija Europske unije među hrvatskim građanima, informiranje o EU-u te znanje i interes o europskim fondovima.
“Povjerenje se nije temeljno promijenilo”, kazao je na predstavljanju rezultata šef Delegacije Europske unije u Hrvatskoj Paul Vandoren, izrazivši nadu da će se pozitivni trend nastaviti do ulaska.
“Ukupni osjećaj koji proizlazi iz istraživanja je da nema spektakularnih promjena, pozitivni ishod referenduma je održan a postoje neki parametri gdje su se rezultati poboljšali”, kazao je Vandoren. Naravno, moglo je biti i većih poboljšanja ali ovo je realnost, dodao je.
Kada se radi o glasovanju na hipotetskom referendumu, rezultati su jedni od najboljih u posljednjih šest godina otkad se provodi istraživanje. Pedeset i tri posto od ukupnog broja ispitanika glasovalo bi za, 38 posto protiv, dok bi od onih koji bi sigurno izašli na referendum njih 61 posto bilo za, a 34 posto protiv. Najveća potpora u dosadašnjim istraživanjima zabilježena je 2007. godine i bila je 55 posto (među svim ispitanicima) i 64 posto među onima koji bi izašli na referendum.
Kriza povjerenja bila je očita 2008. i 2009. kada se potpora ulasku spustila na 46 odnosno 44 posto (među svim ispitanicima) te na 53 posto obje godine među onima koji bi izašli na referendum.