FANTASTIČNO IZDANJE HRVATSKE: “Kraljice šoka” razbile Kinu i osigurale drugi krug Svjetskog prvenstva

Hrvatska ženska seniorska rukometna reprezentacija pobijedila je Kinu 39:13, u susretu 2. kola skupine A, Svjetskog prvenstva kojem su domaćini Danska, Norveška i Švedska i tako osigurala drugi krug natjecanja.

Odličnu utakmicu odigrale su naše rukometašice i sada mirno mogu čekati posljednje kolo kada igraju protiv domaćina Švedske.

HRVATSKA: L. Bešen 9/15, T. Pijević 11/18, N. Zadravec 3/5, P. Posavec 2/2, S. Šenvald -/-, S. Posavec -/-, Ć. Mičijević 2/4, D. Milosavljević 5/6, K. Ježić 2/2, K. Pavlović 2/6, L. Burić 5/7, M. Brkić 5/7, A. Šimara 5/6, T. Barišić 2/4, V. Blažević 5/5, K. Prkačin 1/2 Izbornik: Ivica Obrvan

KINA: C. Lu 7/33, Y. Hu 5/18, J. Wang -/-, Y. Jiang 0/1, C. Liu 3/7, X. Li 4/6, X. Zhao 0/1, M. Zhou 1/6, N. Wei 1/3, G. Zhang 0/1, J. Ma0/1, H. Zhuang 0/1, L. Gong 0/1, X. Liu 1/3, M. Jin 2/5, Y. Liu 1/4
Izbornik: Yongli Zheng

Jednu promjenu uoči susreta protiv Kine napravio je hrvatski izbornik Ivica Obrvan. Umjesto Klare Birtić koja još malo osjeća posljedice teškog pada protiv Senegala, ali dijelom i zbog taktičkih razloga, u sastavu je bila Mia Brkić. Izbornik je naime, u prvom susretu imao dvije kružne napadačice koje su igrale i napad i obranu. S visokom i pokretnom Miom Brkić želio je još malo pojačati našu igru u obrani. Sve ostalo bilo je isto kao i u susretu protiv Senegala.

Naša startna postava bila je u sastavu: Tea Pijević na vratima, Paula Posavec i Nikolina Zadravec na krilima te Sara Šenvald na crti. Na vanjskim pozicijama startale su Ćamila Mičijević, Valentina Blažević i Dejana Milosavljević. Pobjeda protiv Kine bila je ključ prolaska u drugi krug prvenstva. I zato uzmaka nije smjelo biti. Nadali smo se da će naše rukometašice napokon pokazati pravo lice, i potvrditi da je utakmica protiv Senegala bila samo slab dan.

Kina je krenula s obranom 5-1, koja nam je zadavala dosta problema u susretu sa Senegalom. Radili smo jednu promjenu na bližoj strani, umjesto Valentine Blažević ulazila je Katarina Ježić. Kina je imala prva dva vodstva 0:1, i 1:2, ali je Hrvatska to lako stigla i u 3. minuti preuzela vodstvo s 3:2. Naše su djevojke izgledale puno odlučnije, nego prije dva dana. Napad je bio tečan, s jasnom idejom kako doći do kineskih vrata. I zato smo već u 9. minuti bili na plus tri (7:4).

Obrana je bila vrlo pokretljiva i Kina se jako mučila u igri šest na šest. U takvoj situaciji čekali smo samo još Teu Pijević da proradi na vratima i mogli smo mirno promatrati susret. Svaku tehničku pogrešku Kineskinja, naše su rukometašice ekspresno kažnjavale i već prije isteka prve četvrtine bila na golemih sedam razlike (11:4). Napravile su niz od 6:0, a Kinu ostavile punih 10 minuta bez pogotka.

Iz napada u napad, Kina se suočavala sa sve većim poteškoćama u napadu. Nikako nisu mogli preko naše visoke obrane, a naša „hobotnica“ na vratima Tea Pijević pronašla je svoj pobjednički mood i zaključala vrata. U 22. minuti Hrvatska je već bila na deset razlike (15:5). Kina je u završnici poluvremena pokušala s obranom 4-2, ali su naše rukometašice i za to imale rješenje pa je svoj prvi pogodak na svjetskim prvenstvima postigla mlada Mia Brkić. Hrvatska je na predah odnijela velikih 12 pogodaka prednosti i konačno mogla odahnuti (19:7). Čak osam naših igračica našlo se među strijelkinjama. Hrvatska je bila na 70 posto realizacije, a čudesna Tea Pijević na 11 obrana.

Hrvatska je drugi dio počela s tri nove igračice koje su prvi dio provele na klupi. Na vrata je stala Lucija Bešen,desno krilo zauzela Lara Burić, a na poziciju lijeve vanjske stigla je Tina Barišić. Drugi dio otvorili smo s četiri pogotka za redom. Kina je do svog prvog pogotka došla tek u 8.minuti nastavka. U obrani je i dalje pokušavala igrati 4-2.

I nastavile su naše rukometašice nemilice zbijati. Svaku kinesku pogrešku sjajno su kontrama u pogotke pretvarale Lara Burić i Andrea Šimara. U 46.minuti tako su naše djevojke došle do plus 22 (31:9). Bilo je vrijeme pogledati u statistiku najvećih hrvatski pobjeda na svjetskim prvenstvima.

Nije se dogodilo, jer rekord je + 35 Hrvatska – Urugvaj 44:9 (2005), ali nije ni važno. Bitno je da je Hrvatska ponovno proigrala, pronašla sebe i puna optimizma ide dalje u natjecanje. Završilo je s 39:13, odnosno 26 razlike. Tea Pijević je u prvom dijelu imala 11, Lucija Bešenu drugom dijelu 9 obrana i to nas silno veseli. Po 5 pogodaka dale su Valentina Blažević, Dejana Milosavljević, Mia Brkić, Lara Burić i Andrea Šimara. Kod Kine najbolja Li Xiaoqing sa 6 pogodaka.

U posljednjem 3. kolu Skupine A, Hrvatska u utorak igra protiv domaćina Švedske u 20.30 sati. To je vrlo važan susret u kojemu bodovi gotovo da dvostruko vrijede.