Hadžić: Spuštanje visine Pelješkog mosta na 35 metara za nas je apsolutno neprihvatljivo

U cilju rješavanja aktualnih pitanja sa Republikom Hrvatskom, Vijeće ministara BiH je na 20. sjednici usvojilo zaključak kojim se traži da predstavnici BiH budu uključeni u sve aktivnosti na izradi studije izvodljivosti vezane za izgradnju Neumskog koridora te predložilo Parlamentarnoj skupštini BiH da razmotri mogućnost nastavka procesa ratifikacije Ugovora o državnoj granici između BiH i RH.

U priopćenju koje je u vezi s time izdalo Ministarstvo komunikacija i prometa ističe se kako BiH smatra da je ratifikacija Sporazuma Izetbegović-Tuđman najoptimalnije rješenje za obje zemlje.

“Jednako tako, ocjenjujemo da novo otvaranje pregovora ne bi donijelo nikakav kvalitetniji rezultat u odnosu na već ponuđena rješenja. U slučaju da RH ne ratificira navedeni sporazum, smatramo da ovo pitanje treba riješiti kroz međunarodnu arbitražu. Zaista je nepotrebno ovoliko podizanje tenzija u javnosti po ovom, ali i drugim pitanjima, kao što je izgradnja Pelješkog mosta i Neumskog koridora. Država BiH neće se uplitati u politička previranja i raspravu sa oporbom u Hrvatskoj. Jednako tako, nećemo opstruirati gradnju Pelješkog mosta jer vjerujemo da će Hrvatska prilikom usvajanja idejnog projekta ispoštovati pravo suverene države BiH da ima nesmetan pristup međunarodnim vodama, vodeći računa o tehničkim detaljima istog. BiH i Hrvatska su dvije partnerske zemlje. U skladu s tim, BiH neće tolerirati bilo kakav drugačiji odnos osim onog dobrosusjedskog i ravnopravnog, a ne ucjenjivačkog i bez obostranog uvažavanja. Vjerujem da ćemo kao susjedi i partneri uspjeti sve dogovoriti”, naglasio je tim povodom ministar komunikacija i prometa BiH Damir Hadžić, stoji dalje u priopćenju.

U priopćenju također piše: “Važno je naglasiti da Republika Hrvatska ne ustupa svoj teritorij BiH u Neumskom zaljevu. Ne postoje nikakvi validni dokazi da su ‘sporni’ škojevi i vrh poluotoka Klek teritorij RH. Kroz rad Mješovitog povjerenstva za identifikaciju državne granice između BiH i RH praktično je izanaliziran svaki kilometar granice. U nekoliko godina, koliko je trajao rad tog povjerenstva, bilo je dovoljno vremena i mogućnosti da se otvore sva pitanja, uključujući i pitanje pripadnosti navedenih otočića i vrha poluotoka Klek.

Više od deset godina BiH ostvaruje suverenitet nad spornim škojevima i vrhom poluotoka Klek. Zahtjev građana Neuma za zadržavanjem postojećeg stanja korespondira s interesima BiH u pogledu identifikacije državne granice u tom području.

Sporazum o identifikaciji državne granice, koji su potpisali predsjednici Izetbegović i Tuđman, treba sagledavati u cjelini, a ne samo dio koji se odnosi na morsku granicu u predjelu Neuma. Tako gledajući, lako će se uočiti i pogodnost koje je RH dobila u razgraničenju na rijeci Savi.”

U priopćenju Ministarstvo komunikacija i prometa najavljuje se da će Vijeće ministara BiH “u najskorije vrijeme održati tematsku sjednicu po pitanju upravljanja i utvrđivanja granice o čemu će bh. javnost biti blagovremeno obaviještena”.

Komentirajući novo idejno rješenje Pelješkog mosta, ministar Hadžić je u izjavi za Dnevni avaz rekao: “Ne dovodimo u pitanje želju Hrvatske da spoji dva dijela svoje teritorije, ali pri tome mora poštovati dva uvjeta, pristup BiH otvorenom moru i nepovredivost suvereniteta naše zemlje. To je donja crta za BiH.”

Novo rješenje, koje je već u Briselu prezentirala hrvatska ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić, od prošlog se razlikuje u tome što je novi most za 20 metara niži od prethodnog i bit će visok 35 metara.

“Nismo imali priliku ni vidjeti što su to oni prezentirali, ali ako je tako, onda je to za nas apsolutno neprihvatljivo. S druge strane, predstavit ćemo i mi svoje planove, koji će podrazumijevati vraćanje na onu visinu koja će dozvoliti pristup većih brodova Neumu”, istakao je Hadžić.

Naglasio je da će bh. delegacija u Bruxellesu izložiti svoje viđenje i to na današnjem trilateralnom ministarskom sastanku (BiH, Hrvatska, Europska komisija) posvećenom rješavanju otvorenih pitanja između BiH i Hrvatske.

Na tom sastanku bh. izaslanstvo će, kaže, tražiti da se u radna tijela koja će se baviti ovim pitanjima uključe i stručnjaci iz BiH.