ICG: U BiH se mora uspostaviti jasan odnos ‘između predstavnika i onih koji ih biraju’

Međunarodna krizna skupina (ICG) napravila je opsežnu analizu posljednje krize u Bosni i Hercegovine, s naglaskom da bi moguće rješenje moglo biti u redefiniranju odnosa unutar zemlje s temeljitijom reformom Ustava.

Od reforma Ustava očekuje se da dovede do temeljnog poboljšanja pozicije Hrvata, istodobnog zadržavanja činjenice zvane Republike Srpske i zadovoljenja očekivanja Bošnjaka o snažnoj i funkcionalnoj državi, a trebale bi ispuniti i uvjet da predstavnici manjina mogu birati predstavnike u vlasti.

“Pitanja koja tjeraju na traganje za rješenjem slučaja Sejdić-Finci sva ukazuju na isti pravac: prema jačem teritorijalnom federalizmu bez eksplicitne etničke komponente, pristup koji je bio uspješan diljem Europe. Federalna država može ispuniti sve imperative navedene u ovom izvješću”, smatra ICG, piše Večernji list.

Pri tome iz ove ugledne organizacije navode da se za otklanjanje nepovjerenja Hrvata mora uspostaviti jasan odnos “između predstavnika i onih koji ih biraju“, ali i ispunjavanjem očekivanja rastućeg broja građana koji se ne izjašnjavaju po etničkoj pripadnosti i manjinskih skupina te rješavanje tereta pristupanja Europske unije.

ICG dalje zaključuje da bi BiH u razradi rješavanja problema presude Sejdić-Finci i problema Hrvata može učiti iz primjera u regiji, ‘posebno pojačanim ovlastima na razini općina na Kosovu i učinkovitim mehanizmima zaštite vitalnih interesa u Makedoniji.

“Ovakvi primjeri bi mogli postati dio paketa reformi kojim se rješavaju brige lokalnih manjina, posebno Hrvata. Lideri HDZ-a već dugo podržavaju ojačavanje općinske autonomije, a eksperti bliski SDP-u također cijene tu ideju”, navodi se u zaključcima ICG-a koji će izraditi i drugu analizu, što će biti objavljena početkom 2013. godine o detaljnijim modelima razrade prijedloga.

Ova nevladina organizacija ističe da Bosna i Hercegovina polako dolazi ‘do granica daytonskog Ustava. “On postaje sve veća prepreka ulasku u Europsku uniju, ali i zdravim odnosima medu regijama i zajednicama ove države”, stoji u analizi ICG-a.

”Ako se većina Srba i Hrvata osjećaju otuđenima i loše tretiranima od države, udružit će se protiv ostalih. Dva bloka su izjednačenih snaga i mogu paralizirati BiH, onemogućiti organiziranje vlasti ili, s druge strane, krenuti prema većoj decentralizaciji”.

U razgovorima s ICG-om, hrvatski su predstavnici upozorili da bi izravnim izborom članova Predsjedništva iz Federacije bila izabrana dvojica Bošnjaka.

Ukazali su i na to da je promjenama Washingtonskog i Daytonskog sporazuma došlo do osporavanja Hrvata kao jednog od tri konstitutivna naroda u BiH. Posebno su naglasili ustavne promjene 2002., ali i pitanje Mostara u kojem Hrvati ne mogu ostvariti većinsku poziciju.