Tunela kojim bi se Dubrovnik povezao s ostatkom Hrvatske ipak neće biti. Priču od tunelu, koja je u javnost stigla “iz dobro obaviještenih izvora”, demantirali su ministri prometa BiH i Hrvatske Damir Hadžić i Siniša Hajdaš Dončić.
Dvojica ministara danas su, naime, dogovorili da će hrvatska strana pripremiti sporazum o gradnji cestovnog koridora kroz neumsko zaleđe, a bosanskohercegovačka strana prijedlog sporazuma o naprednom korištenju Luke Ploče i željezničke pruge Metković-Ploče.
Teritorij Republike Hrvatske sjeverozapadno i jugoistočno od dijela obale koji pripada BiH mogao bi biti povezan cestovnim koridorom kroz neumsko zaleđe koji bi koštao pet milijuna eura i za koji je potrebno pozitivno mišljenje Europske komisije, istaknuli su u izjavama nakon sastanka hrvatski ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić i ministar komunikacija i prometa BiH Damir Hadžić.
Dogovorene su pripremne radnje za potpisivanje sporazuma o gradnji spojne dionice Neum, u duljini od 5,5 kilometara. Riječ je o klasičnoj dionici bez tunela, grubo procijenjene vrijednosti pet milijuna eura, izjavio je Hajdaš Dončić. Ta bi dionica, dodaje, bila povezana na postojeću državnu cestu i Hrvatska bi za nju imala koncesiju, a prometovalo bi se bez zaustavljanja.
Sporazum o izgradnji dionice trebala bi pripremiti Hrvatska, kaže Hajdaš Dončić, uz ocjenu da je riječ o vrlo jeftinom, operativnom i brzo ostvarivom rješenju. Dio spojne dionice kroz BiH gradila bi BiH, a dio koji prolazi kroz Hrvatsku gradila bi ta država.
Hajdaš Dončić je izvijestio i da je dogovoreno kako će krajem lipnja biti uvedeni izvođači radova na gradnji mosta Svilaj preko Save, na međunarodnom cestovnom koridoru 5C, te da će financiranje mosta u jednakim omjerima preuzeti Hrvatska i BiH.
Prema riječima ministra komunikacija i prometa BiH Damira Hadžića, razgovaralo se i o pokušaju definiranja novog sporazuma o korištenju Luke Ploče. S obzirom na nove okolnosti, odnosno skori ulazak Hrvatske u EU, na razini dviju Vlada trebalo bi definirati novo viđenje i tumačenje korištenja Luke Ploče i željezničke pruge Metković-Ploče.
Dogovoreno je, ističe, da prijedlog sporazuma o naprednom korištenju Luke Ploče i željezničke pruge Metković-Ploče izraditi bosansko-hercegovačka strana. Kao i sporazum o spojenoj dionici Neum, i taj sporazum, kako bi bio realiziran, mora dobiti odobrenje Europske komisije.
Hadžić podsjeća je da je postojeći Sporazum o korištenju Luke Ploče BiH ratificirala, a Hrvatski sabor još uvijek nije te da zbog toga štetu trpe obje zemlje.
Otvoreno je i pitanje preuzimanja kontrole zračnog prometa iznad BiH koju bi od hrvatskih i srbijanskih službi nadležne službe BiH željele preuzeti tijekom 3013. godine, o čemu je na današnjem sastanku postignuta puna suglasnost, rekao je Hadžić.