Linić kao Djed Božićnjak: Građanima "oprašta" 22,6 milijardi kuna duga

slavko-linic-w-300Država kreće u borbu protiv nelikvidnosti građana: onima koji više nisu u stanju podmirivati svoje dugove, novim će se propisima pokušati olakšati situacija. Dobitnici novog Vladina pristupa ovaj će put biti “obični” građani.

Onima koji više nisu u stanju otplaćivati stambene kredite za stan u kojem žive i koji im je jedina nekretnina, banke bi trebale otpisati dio ili čak cjelokupna potraživanja, a za taj će se iznos bankarima smanjiti osnovica za oporezivanje pa će državi platiti i manje poreza na dobit, piše Jutarnji list.

Na dobitku će biti i dužnici prema javnim poduzećima i komunalnim društvima te telekomima. Onima koji duguju iznose manje od 2000 kuna, a koje javna poduzeća i komunalci već godinama pokušavaju naplatiti, otpisivat će se dugovanja. Dosad su im bili ovršeni računi.

Tračnice toga već su postavljene donošenjem izmjena Zakona o porezu na dobit, koji je išao usporedo s proračunom za 2014. Sve bi to bar malo trebalo olakšati poziciju građana koji, zbog neplaćenih računa, sve više završavaju u blokadama i ovrhama.

No, promjena će biti i kod poreznika. Oni građani, ali i obrtnici i “slobodnjaci” koji državi na ime poreza duguju određene iznose, doći će na svoje jer će im taj dug, uz pretpostavku da ga nisu u stanju platiti, ili da bi troškovi njegove naplate bili veći od koristi koju bi država od toga imala, biti “očišćen” iz poreznih knjiga. To, naravno, ne znači da će on automatski biti brisan, nego će se voditi izvanbilančno, pa kad u nekom trenutku od države budu tražili neku uslugu, poreznici će ih uvijek moći podsjetiti da imaju nepodmirena dugovanja prema državi. Akcija smanjivanja nelikvidnosti građana, u izvedbi ministra financija Slavka Linića, teška je 22,6 milijardi kuna. Toliko, naime, iznose nepodmirene obveze građana prema raznim vjerovnicima, zbog čega je, prema Fininim podacima, do kraja listopada u blokadi završilo više od 290.000 građana.