Na HTV-u kreće prikazivanje dugoočekivanog povijesnog spektakla “Doba uskoka”

Na HTV-u kreće prikazivanje dugoočekivanog povijesnog spektakla  "Doba uskoka"
Foto: HRT

U ponedjeljak 29. studenoga Prvom programu Hrvatske televizije (HRT-HTV1) u 21:05h, s emitiranjem počinje dugo očekivani igrano-dokumentarni serijal “Doba uskoka”, autora Božidara Domagoja Burića.

Serijal se bavi dosad slabo proučenim te filmski i medijski potpuno neobrađenim dijelom hrvatske povijesti – senjskim uskocima te prikazuje najzanimljivije detalje iz tzv. Uskočkog perioda povijesti grada Senja (16. i početak 17. stoljeća).

Na HTV-u kreće prikazivanje dugoočekivanog povijesnog spektakla  "Doba uskoka"
Foto: HRT

Ova najnovija igrano-dokumentarna serija u produkciji Dokumentarnog programa HTV-a na inovativan način prikazuje povijest senjskih uskoka – gusara, vojnika i križara iz 16. i 17. stoljeća. U seriji raskošne produkcije gledatelji će moći uživati u epskim prikazima povijesnih događaja vezanih uz međusobne borbe tadašnjih europskih velesila (Habsburške Monarhije, Mletačke Republike i Osmanskog Carstva) ali i u zanimljivim detaljima uskočkih ratnih i gusarskih prepada, koji su nerijetko završavali poniženjem nadmoćnijeg neprijatelja, poglavito Venecije.

Za potrebe serije rekonstruirana je mletačka ratna galija u izvornim dimenzijama, napravljene uskočke brodice, ratni kampovi Osmanlija te interijeri carskih i kraljevskih dvorana, uz sudjelovanje stotina statista te nekih od najpoznatijih hrvatskih filmskih glumaca u ulogama povijesnih osoba.

Uskoci su, formalno govoreći, bili pogranična vojna postrojba u službi Habsburške Monarhije, zadužena za obranu granica Carstva prema Osmanlijama. No, u stvarnosti oni su bili puno više od toga: neustrašivi ratnici i svojeglavi gusari koji su zadavali puno muke tadašnjim europskim velesilama Osmanskom Carstvu, Mletačkoj Republici pa i samim svojim nominalnim gospodarima Habzburzima. Serijal pokušava dati odgovor na ključno pitanje: kako su malobrojni Senjani uspjeli gotovo cijelo jedno stoljeće toliko uspješno prkositi svjetskim velesilama i živjeti pod svojim, a ne tuđim i nametnutim uvjetima?

Serija i film snimali su se, među ostalim, u Stonu na Pelješcu gdje je u nekoliko dana bilo angažirano približno 280 statista uglavnom s dubrovačkoga područja. Na pelješkom setu je srednjovjekovna stonska tvrđava Veliki Kaštio, za potrebe projekta, postala senjski trg iz sredine 15. stoljeća. Kadrovi Doba uskoka snimani su i u Senju, Grobniku, Ribniku i Trakošćanu, okolici Trilja i na Braču, a dio kadrova nastao je i u studiju HRT-a u Zagrebu.

Serija je svojevrsna hibridna forma umjetnosti i edukacije u kojoj su sudjelovali i eminentni povjesničari s najprestižnijih svjetskih sveučilišta, a produkciju krasi vrhunska kostimografija, scenografija i računalni efekti. U produkciji tog projekta, koju je vodila Marija Kosor, izrađeno je više od 600 raskošnih kostima koji su, ističu s HRT-a, unikatan ručni rad, a bila je izrađena replika velike galije senjskih uskoka. Radnja “Doba uskoka prati” zbivanja tijekom 16. i 17. stoljeća, ali se u određenim prizorima odnosi i na 14. i 15. stoljeće.

Serija će imati 4 epizode po 52 minute.

Ekipa: U seriji nastupaju poznati hrvatski glumci: Amar Bukvić, Dušan Bućan, Dragan Despot, Krešimir Mikić, Robert Ugrina, Nenad Cvetko, Andrea Slama, Mladen Vasary, Marko Cindrić, Tvrtko Jurić, Nikola Baće i mnogi drugi. U cameo ulozi pojavljuje se i legendarni HRT-ov prognostičar Zoran Vakula. Narator je Ivan Kojundžić. Kostimografkinja je Jasna Zvonković Ljevaković, scenograf Igor Juras, montažer Dubravko Prugovečki, supervizor vizualnih efekata Kristijan Mršić, direktor fotografije Branko Cahun, producentica Marija Kosor, a scenarist i redatelj je Božidar-Domagoj Burić, autor najprodavanijih hrvatskih serijala u inozemstvu, “Hrvatski kraljevi” i “Republika”. Glazbu za seriju skladao je duo Mystic Barbarism, a snimljena je u suradnji s HRT-ovim orkestrom te dirigentom Davorom Kelićem.

U seriji kao stručni sugovornici sudjeluju najpoznatiji svjetski povjesničari s Oxforda, Cambridgea, Sorbonne, te eminentni povjesničari iz Italije, Austrije i Hrvatske. Među njima su : Catherine Wendy Bracewell: Senjski uskoci. Piratstvo, razbojništvo i sveti rat na Jadranu u šesnaestom stoljeću – njezina knjiga te Neven Budak – povjesničar i sveučilišni profesor.

Prva epizoda, pod naslovom “Novi dečki u kvartu”, nakon uvodnog pregleda opće situacije u jugoistočnoj Europi za vrijeme turskih prodora od kraja 14. do početka 16. stoljeća, prikazuje vrijeme obrane Klisa pod zapovjedništvom Petra Kružića i rađanje uskočke vojne doktrine čiji je autor sam Kružić. Nakon pada Klisa i Kružićeve pogibije, dio njegovih uskoka seli se u Senj. Tamo uskočki pokret doživljava svoje zlatno doba a Senj postaje glasovito gusarsko gnijezdo, poznato diljem Europe. Senjani su zadavali probleme ne samo Osmanlijama i Mlečanima, nego i vlastitim gospodarima Habsburgovcima, budući da su vrlo često poduzimali vojne i pljačkaške pohode na vlastitu ruku te time remetili osjetljiv geostrateški balans među velikim silama na ovim prostorima. Uloge: Milan Pleština kao Petar Kružić, Dragan Despot kao Markantun de Dominis, Krešimir Mikić kao Ferdinand Habsburg, Amar Bukvić kao uskočki zapovjednik Juriša Hajduk, Mladen Vasary kao mletački kroničar Paolo Sarpi.

Osim četverodijelne serije, HRT je proizveo i dugometražni igrano-dokumentarni film koji se u svibnju 2021. emitirao u kinima diljem Hrvatske te je, unatoč pandemiji, ostvario izvrsnu posjećenost.