U povodu godišnjice oslobađanja ukrajinskog grada Buče, premijer Andrej Plenković, zajedno s moldovskom predsjednicom Sandu, slovačkim premijerom Hegerom i slovenskim premijerom Golobom, boravi danas u posjetu Ukrajini.
Prisustvovao je komemoraciji za žrtve ruske agresije, položio vijenac pred Zidom sjećanja na poginule za Ukrajinu, sastao se s ukrajinskim državnim vrhom te sudjelovao na sastanku na vrhu ”Buča – odgovornost Rusije za zločine u Ukrajini”.
Ovo je drugi posjet predsjednika Vlade Andreja Plenkovića Ukrajini od početka ruske agresije 24. veljače 2022. U svibnju prošle godine premijer Plenković sastao se u Kijevu s ukrajinskim državnim vrhom, a posjetio je Irpinj i Buču gdje je osobno svjedočio posljedicama strašnih razaranja u kojima je stradao veliki broj ukrajinskih ljudi.
Premijer Plenković položio je vijenac pred Zidom sjećanja na poginule za Ukrajinu u Kijevu, a potom je, zajedno s ukrajinskim predsjednikom Zelenskim, moldovskom predsjednicom Sandu, slovačkim premijerom Hegerom i slovenskim premijerom Golobom, u Buči sudjelovao na komemoraciji za žrtve ruske agresije i odao počast herojima koji su dali svoje živote u obrani ukrajinske slobode i demokracije.
Izrazio je žaljenje što su u borbama za oslobađanje Buče stradali nedužni civili diljem Ukrajine, kazavši kako je bol i patnja koju proživljava ukrajinski narod od ruske invazije Hrvatskoj itekako poznata jer je i sama bila žrtva brutalne agresije devedesetih godina.
“I Hrvatska je proživljavala slične strahote u mnogim gradovima i selima. Među njima su Vukovar i Škabrnja koji su u Hrvatskoj postali simboli flagrantnog kršenja međunarodnog i humanitarnog prava. Početak ruske agresije na Ukrajinu, 24. veljače, u Hrvatskoj je probudilo bolna sjećanja, ali i duboko suosjećanje i solidarnost s ukrajinskim narodom,” istaknuo je Plenković.
Premijer je rekao da je Hrvatska i ranije snažno podupirala Ukrajinu, a nakon invazije pomagali smo politički, diplomatski, vojno i financijski. Uz to, Hrvatska je pružala humanitarnu pomoć te utočište mnogim ukrajinskim izbjeglicama.
S obzirom na naše iskustvo, Hrvatska je, nastavio je predsjednik Vlade, spremna i sposobna podijeliti svoju ogromnu stručnost u obnovi, poslijeratnom oporavku te psihološkoj i psihosocijalnoj podršci žrtvama rata kao i procesuiranju ratnih zločinaca.
Plenković je istaknuo da je s njim u Ukrajini i potpredsjednik Vlade Medved koji je i sam sudjelovao u Domovinskom ratu, a danas je aktivno angažiran u prenošenju naših iskustava u brizi za veterane.