Ako ste ikada odustali od nekog dobrog recepta jer vam se nije dalo istraživati koliko šalica i pol brašna mjeri u gramima, vjerujte, niste sami.
Kuhinjske mjere obično postaju problem u dva slučaja: ako je riječ o domaćim receptima pronađenim u bakinoj staroj kuharici u kojoj je glavna mjera kavena šalica, ili ako se susrećete sa stranim receptima (npr. američkim) koji za temeljnu mjeru imaju „cup“ ili šalicu.
„Naša“ stara mjera od jedne šalice uzeta je prema kavenoj šalici (šalica za crnu kavu), čija zapremina iznosi 1 dl. Šalica za bijelu kavu, koja se jednako često spominje u starim kuharicama, ima zapreminu od 2 dl.
Okvirno, jedna „naša“ šalica za bijelu kavu jednaka je:
- 100 g višenamjenskog brašna
- 165 g kristal šećera
- 85 g šećera u prahu
- 200 g maslaca
- 125 g krušnih mrvica
U američkim receptima jedna šalica (cup) ima zapreminu od točno 236.588 ml, ali se u većini slučajeva kao mjera uzima 2,4 dl, ako govorimo o tekućim sastojcima. Australska, kanadska i južnoafrička šalica sadrži 250 ml, pa tu često nastaje zabuna u receptima.
Okvirno, jedna američka šalica jednaka je:
- 120 g višenamjenskog brašna
- 200 g kristal šećera
- 100 g šećera u prahu
- 240 g maslaca
- 150 g krušnih mrvica
Osim šalice u stranim receptima kao mjera može se naći i žlica – jedna žlica (tablespoon) ima zapreminu od 15 ml, a jedna žličica (teaspoon) 5 ml.
U slučaju da vas i dalje brine hoćete li točno izračunati gramažu 2 i pol šalice brašna, najbolje je rješenje ostaviti vagu po strani i zaista uzeti šalicu kao glavnu mjernu jedinicu. U tom slučaju nema nikakve brige jer će, bez obzira na veličinu šalice, omjer sastojaka ostati isti. [K.G.]