Službeno potvrđeno: Migranti nisu u Zagreb donijeli nikakvu zarazu

Prvi val migranata zbrinutih u Zagrebu proteklih dana, te otpraćenih prema državama njihovih odredišta u Zapadnoj Europi, prošao je u glavnom gradu Hrvatske bez i jednog zdravstveno upitnog slučaja, incidenta ili epidemiološke ugroze.

migranti-620

Preliminarni je to zaključak obrade podataka pružanja medicinske skrbi izbjelicama u glavnom gradu proteklih dana na lokacijama hotel Porin i zagrebački Velesajam, a koju je obavljao Dom zdravlja Zagreb Centar, kao najveća institucija primarne zdravstvene zaštite u državi.

“Dom zdravlja Zagreb Centar ima ugovor s Ministarstvom zdravlja za skrb o osobama koje traže azil u našoj državi, a koje su tijekom tog procesa zbrinute u hotelu Porin na zagrebačkim Dugavama. Uz svakodnevno dežurstvo koje uobičajeno u trajanju od dva sata dnevno obavljamo za azilante, s prvim naznakama potrebe zbrinjavanja većeg broja sirijskih izbjeglica i u Zagrebu, oformili smo 24-satno dežurstvo naših timova za zdravstvenu skrb svih pristiglih u glavni grad. Naši timovi dežurali su najprije na lokaciji u hotelu Porin, a kasnije i na Velesajmu”, pojašnjava Antonija Balenović, ravnateljica Doma zdravlja Zagreb Centar.

Zahvaljujući odličnoj uspostavljenoj suradnji na terenu koju je vodio Grad Zagreb te zagrebački Ured za upravljanje u hitnim situacijama na čelu s Pavlom Kalinićem, u suradnji s Gradskim uredom za zdravstvo i uz krovnu koordinaciju Ministarstva zdravlja, niti jedna pristigla osoba na Velesajam ili hotel Porin nije ostala bez zdravstvenog pregleda i pružene medicinske pomoći.

Tijekom proteklih osam dana rada na zdravstvenoj skrbi pristiglih izbjeglica u Zagreb, pregledano je 308 osoba, kojima je na licu mjesta pružena zdravstvena njega, najčešće zbog manjih zdravstvenih problema, iscrpljenosti ili ozljeda stopala uslijed dugog hodanja. Od tog broja 10 izbjeglica je upućeno na bolničko liječenje u KBC Zagreb, KBC Sestara milosrdnica, te Kliniku za infektivne bolesti. Među zbrinutima bile su i dvije trudnice koje su upućene na ginekologiju.

“Radilo se uglavnom o lakšim zdravstvenim tegobama nastalim uslijed dugog puta koje su izbjeglice prešle. Čak su i djeca nakon takvih napora bila u dobrom općem stanju. Ako je i bila neka veća komplikacija koja bi zahtijevala bolničko zbrinjavanje, izbjeglice su to odbijale prihvatiti, jer su se bojali razdvajanja od obitelji i okončanja njihovog puta prema željenom cilju”, istič Antonija Balenović, naglašavajući kako su liječnički timovi na terenu pohvalili suradnju s izbjeglicama koja se odvijala bez ikakvih incidenata, uz pomoć brojnih volontera, prevoditelja i Crvenog križa.

Bojazni vezane uz zdravstvene ugroze građana Zagreba, ali i Hrvatske, imajući u vidu priljev migranata, ne samo iz Sirije, nego i iz Afganistana, Pakistana i Iraka koji putuju s njima, u ovom valu zbrinjavanja nisu se pokazale opravdane, smatraju u Domu zdravlja Centar Zagreb.

“Bojazan od bolesti i epidemija uvijek treba biti nazočna posebice kada se radi o migraciji velikog broja ljudi, kakva je posljednjih dana zahvatila i našu državu. To je okolnost koja može dovesti do širenja zaraze, stoga treba biti oprezan i prilikom pružanja pomoći tim ljudima, no zahvaljujući uključenosti različitih službi, ponajprije epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo, liječnika na terenu, uz dobar higijenski nadzor i održavanje čistoće te odličnu koordinaciju cijelog sustava u Uredu za upravljanje u hitnim situacijama sve je bilo pod kontrolom što je dovelo do svođenja bilo kakve zdravstvene ugroze građana Zagreba, ali i Hrvatske na minimum”, procjena je nadležnih zdravstvenih službi, stoji u priopćenju Doma zdravlja Zagreb Centar.

Timovi Doma zdravlja Zagreb Centar koji su svojim cjelodnevnim dežurstvima pokrili medicinske potrebe pristiglih izbjelica u glavni grad i nadalje ostaju u pripravnosti, spremni za prihvat i zbrinjavanje u slučaju novog vala.

Foto: MUP