Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) kojega vodi Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, potvrdio je u ponedjeljak kako je dobio obavjest o tome da je isključen iz članstva u Socijalističkoj internacionali (SI), a za to je odmah optužio Socijaldemokratsku partiju BiH (SDP BiH), odnosno njezina predsjednika Zlatka Lagumdžiju.
SNSD neće mijenjati svoje bazične političke stavove vezane za odnose unutar BiH, ni po cijenu mnogo drastičnijih pritisaka i neprijatnosti nego što je isključivanje iz članstva u SI, priopćeno je danas iz te stranke.
Dodaju i da se SNSD-ova politika zasniva na vrijednostima koje su u osnovi ideološkog koncepta Socijalističke internacionale, te zbog toga žali što su unutarnji politički sukobi u BiH dobili svoju refleksiju i u ovom tijelu.
U priopćenju se tvrdi da je “činjenica da je postupak protiv SNSD-a pred etičkim komitetom SI pokrenuo SDP Zlatka Lagumdžije zbog navodne ‘nacionalističke politike’, iako je stvarni razlog SNSD-ovo inzistiranje na poštivanju Daytonske pozicije i statusa Republike Srpske”.
Kao formalni dokaz SNSD-ovog nacionalizma Lagumdžija je, kako se dodaje u priopćenju, tada naveo koaliciju sa strankama SDA i HDZ, iako nije bilo govora o koaliciji već o stvaranju matematički moguće većine za formiranje Vijeća ministara.
“Samo nekoliko godina kasnije Lagumdžija pravi zajedničku platformu s tom istom SDA, kao i s HSP-om koji baštini profašističku ikonografiju i ideologiju”, tvrdi SNSD.
Ukoliko je pravljenje većine sa SDA i HDZ-om razlog za isključenje, onda se SNSD, stoji u priopćenju, slaže sa odlukom Socijalističke internacionale, samo se tada postavlja pitanje kako su iste, a i mnogo gore, koalicije dopuštene Lagumdžiji.
”I samim članovima etičkog komiteta, kao i većini upućenih članova Socijalističke internacionale bilo je jasno da tu nije riječ o etičkom ili ideološkom sporu, već o dva suprotstavljena politička koncepta o budućnosti BiH. SNSD je u ovom slučaju platio cijenu sukoba s bošnjačkim nacionalizmom Zlatka Lagumdžije.
Multikulturalnost, multikonfesionalnost i multietičnost, kao ideali Socijalističke internacionale, za Zlatka Lagumdžiju i većinu bošnjačkih lidera samo su prečica do države po njihovoj mjeri”, navodi SNSD i tvrdi da “nije prihvatio da se stavi u službu takve politike i zato i trpi povremene udarce na međunarodnim forumima kao što je ovaj posljednji”.
SNSD će ostati, stoji u priopećnju, pri svom političkom konceptu daljeg jačanja Republike Srpske u skladu s njenim Daytonskim kapacitetima, a kraj članstva u Socijalističkoj internacionali doživljavamo “kao još jednu opomenu da politika zasnovana na stereotipima i pokušajima revizije Daytona još nije napuštena”.