Ustavni sud odbio žalbu, Perković već sletio u München

Zrakoplov Lufthanse s bivšim dužnosnikom jugoslavenske i hrvatske tajne službe Josipom Perkovićem među putnicima sletio je u 14.45 sati u München, objavljeno je na internetskim stranicama zračne luke Franza Josefa Straussa.

josip-perkovic-632
Perkovića je Hrvatska predala Njemačkoj temeljem europskog uhidbenog naloga zbog povezanosti s ubojstvom političkog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine. S Perkovićem u zrakoplovu su pripadnici njemačke policije koji su jučer stigli u Hrvatsku.
Po njemačkom zakonu, Perković bi u danu izručenja ili najkasnije sutradan morao biti izveden pred suca u čijoj je nadležnosti slučaj i koji donosi odluku o pritvoru.
Oko 13,10 sati bivši šef jugoslavenskih i hrvatskih tajnih službi doveden je automobilom u pratnji policijskog vozila do zrakoplova Lufthanse te ukrcan na let za München. Zrakoplov je poletio sa zakašnjenjem od 23 minute.
Perkovićev odvjetnik Anto Nobilo zakazao je konferenciju za novinare u 15 sati u svojem odvjetničkom uredu.
Minhenski odvjetnički ured Forse, koji bi prema najavama trebao u Njemačkoj preuzeti slučaj Perković, u petak nije htio komentirati događaje oko njegova izručenja i najavio “više informacija” za ponedjeljak. “U ovom trenutku ne možemo ništa reći o slučaju Perković pa čak ni to da naša kancelarija preuzima njegov slučaj u Njemačkoj”, priopćeno je Hini iz odvjetničkog ureda Forse, čiji je voditelj minhenski odvjetnik Sepp-Joerg Zoglmann, za kojega je Perkovićev odvjetnik Anto Nobilo rekao da će Perkovića zastupati u Njemačkoj. Ured je spreman “više informacija” dati tek u ponedjeljak.
Ustavni sud danas je odlučivao o žalbi Josipa Perkovića i jednoglasno ju je odbio. Davor Krapac, čije je izuzeće odvjetnik Ante Nobilo tražio zbog javnih istupa o ovom predmetu, samoinicijativno se izuzeo od glasovanja. Nobilo je podnio ustavnu tužbu, smatrajući da su Perkoviću rješenjem Vrhovnog suda o izručenju prekršena ljudska, jer nije poštovan Zakon o pravosudnoj suradnji.
Time više nije bilo nikakve zapreke Perkovićevom izručenju Njemačkoj. Bivšeg djelatnika tadašnje jugoslavenske Službe državne sigurnosti (SDS) Josipa Perkovića njemačko pravosuđe tereti zbog suučesništva u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine u Wolfratshausenu pored München.
U procesu protiv Krunoslava Pratesa, agenta SDS-a, Nadzemaljski sud u München pod predsjedanjem suca Bernda von Heintschela-Heinegga utvrdio je da je Prates upravo Perkoviću predao ključeve garaže koju je Đureković koristio kao tiskaru. Perković je tada, kako se obrazlaže u presudi iz 2008. kojom je Prates osuđen na doživotni zatvor zbog suučesništva u ubojstvu, te ključeve predao nepoznatim osobama koje su Đurekovića 28. lipnja 1983. dočekale u spomenutoj garaži te su ga usmrtile hicima iz vatrenog oružja i udarcima u glavu.
Kao krunski svjedok u procesu protiv Pratesa se pojavio također bivši djelatnik SDS-a Vinko Sindičić koji je, međutim, kasnije povukao svoj iskaz. Sudac Heintschel-Heinegg je u nedavnom razgovoru za Deutsche Welle još jednom opravdao uzimanje iskaza od Sindičića navodeći da su njegove tvrdnje bile provjerene.

Reakcije hrvatskih političara:
Predsjednik Ivo Josipović izjavio je kako je njegova pozicija u “slučaju Perković” jasna te da treba poštovati odluke sudske vlasti.
“U Hrvatskoj postoji trodioba vlasti, pravosudna vlast i Ustavni sud, koji je posebna vrsta sudske vlasti, i njihove odluke treba poštovati te tu nemam što dodati”, rekao je predsjednik.
Izručenje Perkovića zastupnik HDZ-a Vladimir Šeks je protumačio kao “pad svih SDP-ovih teorija i prigovora HDZ-u”. “Sve teorije i prigovori koji su se upućivali HDZ-u i meni, a koji su bili vezani za Zakon o pravosudnoj suradnji i promjenu Ustava, gdje su Zoran Milanović i SDP ironizirali i vrijeđali, sada su pale, obile su im se o glavu”, izjavio je Šeks novinarima u Saboru.
Ivo Jelušić, zastupnik SDP-a, kazao je da se “oduvijek zauzimao i govorio da je slučaj Perković stvar hrvatskog sudstva. Kako ono odluči, tako će biti i tu nema što reći. Sudovi su ti koji presuđuju i odlučuju što će biti. Je li to što sudovi naprave uvijek i dobro, to je druga stvar”, kazao je Jelušić. Dodao je kako osobno misli da su odluke sudova podložne javnom propitivanju kao i rad svih drugih na javnim poslovima.
Zastupnik HNS-a Milorad Batinić ističe da “slučaj Perković” nije posebno plijenio njegovu pozornost. “Hrvatskim zakonima preuzeli smo određenu regulativu EU i smatram da moramo poštovati zakon”, zaključio je.