U petak kasno na večer završena je sjednica Predsjedništva SDP-a BiH na kojoj je je došlo do žučne rasprave između predsjednika i dopredsjednika te stranke, Zlatka Lagumdžije i Željka Komšića, nakon koje je Komšić napustio sastanak.
Kako je priopćeno iz SDP-a, na sastanku je usvojen zaključak kojim se reafirmiraju načela i stavovi stranke o cjelovitoj ustavnoj reformi, koja podrazumijeva i izbor jednog predsjednika u Parlamentu BiH i uvođenje četvrtog ravnopravnog kluba u drugi dom Parlamentarne skupštine BiH.
“Ovo je trajni cilj, a na putu ka njegovom ostvarenju očekujemo da se Predsjedništvo BiH u bruxelleski predviđenom roku u narednih mjesec dana izjasni o ovome za što Predsjedništvo zadužuje potpredsjednika SDP-a i člana Predsjednišva BiH Željka Komšića”, priopćeno je iz SDP-a BiH.
Fedralna televizija izvještava da je Željko Komšić, dopredsjednik stranke, napustio je sastanak, na kojem se prije toga vodila žučna rasprava između njega i Zlatka Lagumdžije.
Navodno je Komšić tražio da se odustane od sporazuma sa HDZ-om BiH. Na strani Zlatka Lagumdžije bili svi osim Besime Borić, Željka Komšića, Hasana Bećirovića i Slobodana Popovića. Na drugoj strani je bila Lidija Korać koja je čvrsto zauzimala stav da se sporazum sa HDZ-om ispoštuje.
“Nadam se i želim da ovo ne bude rješenje za buduće ustavne promjene. Cijela jedan grupa ljudi – kojih će biti sve više i više, koji se osjećaju Bosancima i Hercegovcima – po ovom bi papiru bila jednostavno izvan sustava”, kazao je Komšić
“Na sjednici smo usvojili desetak vrlo kvalitetnih zaključaka, unutar kojih su inkorporirani i prijedlozi Željka Komšića. Žao mi je što je on otišao, voljelja bih da je ostao do kraja”, kazala je Besima Borić, članica Predsjedništva SDP-a.
Lagumdžija je očito pritisnut Komšićevim zahtjevom djelimično i odustao od sporazuma. Odlučeno je da se ovaj dokument pretvori u platformu te da se preispita način izbora članova Predsjedništva i način regionalnog izbora izaslanika u Domu naroda FBiH.
U priopćenju objavljenom nakon sastanka ističe se da su ustavne reforme proces u kojem se ne treba dozvoliti da se, čekajući na idealna rješenja, ruše prepreke na euroatlantskom putu.
“Posljednjih dana javnost je bila svjedok pokušaja podvala SDP-u da se zalažemo za asimetrična rješenja i etničke izborne jedinice, o čemu SDP nikada nije ni razgovarao, a kamoli pristao ili prihvatio. To je stvar oko koje, bar što se tiče SDP-a, nikada neće ni biti razgovora”, stoji u SDP-ovu priopćenju.
Predsjedništvo SDP-a je osudilo “način vođenja politike kako to ovih dana radi SDA koji pokušavaju spriječiti demokratske procese u Bosni i Hercegovini i blokirati rekonstrukciju Vijeća ministara i Vlade Federacije BiH” te “navodno ‘štićenje vitalnog nacionalnog interesa Bošnjaka’ koje SDA koristi kako bi što duže zadržao svoje ministarske fotelje”.