AFERA MIG-ovi – pokajnik USKOK-u priznao: "Isplaćeno je mito od 200.000 eura!"

mig-21-hrz

U istrazi sumnjive nabavke i remonta MIG-ova Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Državno odvjetništvo ima vrlo čvrst dokaz – iskaz pokajnika koji je sudjelovao u davanju mita uključenima u organizaciju tog posla, piše u sutrašnjem tiskanom izdanju Telegram.

Prema informacijama kojima raspolaže Telegram, riječ je o osobi iz tvrtke koja je sudjelovala u natječaju za remont borbenih zrakoplova, te je upoznata s iznosima mita što su ga dobili predstavnici hrvatske strane s kojom je posao ugovaran, piše portal Net.hr. Iako je riječ o podacima koji su istražiteljima poznati još od 2014. godine, kada je do njih došla i SOA, sada postoji formalan iskaz koji može biti korišten kao dokaz u postupku. Potvrđeno je to Telegramu iz više izvora.

Pokajnik je iznio vrlo precizno datume i iznose predaje mita čiji se iznos kretao u rasponu od 50-200 tisuća eura.

Zanimljivo je da su obje tvrtke koje su sudjelovale u natječaju davale novac predstavnicima hrvatskog naručitelja, ne bi li si osigurale posao remonta MIG-ova 21 BIS.

Taj ugovor 8. srpnja 2013. godine tadašnji ministar obrane Ante Kotromanović (na fotografiji gore) potpisao je s direktorom ukrajinskog zavoda Ukrspecexport Dmitrijem Alekandrovičem Peregudovom. Konkurentska, rumunjska kompanija Aerostar, otpala je iz igre.

Prema sklopljenom ugovoru remont je MORH trebao platiti 132,988.865 kuna, a njime se trebao osigurati pouzdani nadzor hrvatskog neba sljedećih desetak godina.
No, čini se da je stvoren jedan od najvećih skandala u hrvatskom obrambenom sustavu, koji bi se sada ipak mogao do kraja rasplesti.

Naime, nakon iskaza pokajnika, koji se slomio pod teretom svega što se događalo u ovom slučaju, te odlučio na kraju otvoriti dušu istražiteljima, inkriminirajući i sebe samog, ispitano je još nekoliko osoba ne bi li se njegove riječi provjerile. Suočeni s okolnosnim priznanjem i ostali ispitani iznijeli su konačno istinu o mitu što je plaćano za remont MIG-ova. A navodno su ga plaćale i ukrajinska i rumunjska strana.

Kada će istraga biti finalizirana nije nam potvrđeno, no s obzirom na složenost procesa zasigurno će trajati barem sljedećih godinu dana. Za to vrijeme najviše će trpjeti piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva koji ni do sada nisu imali dovoljno sati letenja, a novim prizemljavanjem MIG-ova 21, kojima će se ponovno provjeravati svi ugrađeni dijelovi i oprema, dodatno će im pasti letački standard.