Dvorana u Zenici puna turskih zastava, 5.000 bošnjačke djece slavilo turski praznik

turski-praznik-zenica-3

Ako je vjerovati nekim medijima koji se predstavljaju kao ozbiljni, a mnogi ih takvima i smatraju, u Bosni i Hercegovini je u četvrtak obilježen Međunarodni dan djeteta.

“Današnji dan slavi se kao Međunarodni dan djeteta. Turski kulturni institut Junus Emre u BiH odlučio ga je obilježiti kulturnom manifestacijom za djecu koja u svojim školama uče turski jezik. A njih je više od 5000 i taj broj raste”, objavila je televizija Al Jazeera Balkans na svom web portalu.

Međutim, Međunarodni dan djeteta se, temeljem odgovarajućih odluka Ujedinjenih naroda, obilježava nekog drugog datuma. Naime, Opća skupština UN-a je 20. studenoga 1959. godine usvojila “Deklaraciju o pravima djeteta”, a 1989. godine “Konvenciju o pravima djeteta”, a od 20. studenoga 1989. godine u cijelom se svijetu obilježava Međunarodni dan djeteta, koji su potaknuli Ujedinjenih naroda.

Što se onda slavilo u BiH?

Prema Radiju Glas Turske TRT, u Turskoj se 23. travnja obilježava praznik Dan nacionalnog suvereniteta i dan djeteta, u spomen na dan kada je otvorena Velika narodna skupština Turske (23. travnja 1920. godine).

Evo što je na portalu Radia Glas Turske TRT objavljeno na tu temu:

“Dvadeset i treći travnja se slavi uz prisustvo mališana iz svih krajeva svijeta. Proslave povodom ovog dana protiču u pravoj prazničnoj atmosferi. 23. travanj predstavlja dan kada je turski narod u svoje ruke uzeo nacionalni suverenitet i čitavom svijetu stavio do znanja svoju odlučnost za život u neovisnoj državi.

Predajom savezničke države Njemačke i drugih zemalja u Prvom svjetskom ratu, Otomansko Carstvo se smatralo gubitnikom ovog rata. Potpisivanjem primirja iz Mudrosa i potom sklopljeni mirovni ugovor u Sevresu otvorili su mogućnost za okupaciju teritorija od strane zemalja pobjednica. Zemlje pobjednice su počele zauzimati većinu teritorija, prije svega glavni grad Istanbul. Nakon što je grčka vojska okupirala Izmir, reakcija turskih nacionalista dostiže svoj vrhunac. Svjestan ograničenih mogućnosti otpora u Istanbulu, posljednji vladar Osmanskog Carstva sultan Vahdettin postavio je Mustafu Kemala Ataturka, koji se već bio proslavio u bici na Čanakkale, na čelo 9. Vojske i poslao ga u neokupirane dijelove Anatolije.

Dolaskom Mustafe Kemala u Samsun 19. svibnja 1919. godine započela je nacionalna borba protiv okupatora. Ideja da o budućnosti turskog naroda neće odlučivati milost zemalja pobjednica, nego sam narod, koja je prihvaćena na kongresima u Sivasu i Erzurumu, naišla je na ogromnu potporu. Donesena je odluka o osnivanju nacionalne skupštine u Ankari. Tako je 23. travnja 1920. godine uz učešće narodnih poslanika iz svih dijelova Otomanskog Carstva otvorena Velika narodna skupština Turske. Polazeći sa tačke da će nacija sama određivati vlastitu sudbinu, okupljeni poslanici su usvojili odluku za neovisnost i borbu protiv okupacije. Borba za neovisnost je krenula okupljanjem vojnih jedinica koje su podržavale ideju o nacionalnoj borbi. Pobjeda nad okupatorskim snagama 30. kolovoza 1922. godine i Sporazum u Lozani omogućili su osnivanje Republike Turske.

23. travnja 1924. godine je odlučeno da se dan osnivanja Velike narodne skupštine obilježava kao državni praznik. Pet godina kasnije, 23. travnja 1929. godine taj praznik je poklonjen djeci. Od 1929. godine se obilježava kao Dan nacionalnog suvereniteta i ujedno kao Dan djeteta.

UNESCO je 1979. godinu proglasio godinom djeteta. Turska Radio-televizija je pokrenula manifestaciju Međunarodna dječija proslava 23. travnja. Sa ovim je ovaj praznik turske djece poprimio međunarodni karakter i svake godine se obilježava uz učešće oko 40 zemalja u prosjeku. Djeca iz svih krajeva svijeta zajedno sa njihovim učiteljima sastaju se sa djecom i prosvjetnim radnicima iz Turske. Dječiji festival se do 2000. godine održavao samo u Ankari, a kasnije se proširio na ostale gradove, među kojima su stanbul, Antalija i Izmir.”

SLUČAJNO ILI NAMJERNO: Turska zastava veća od zastave BiH!
SLUČAJNO ILI NAMJERNO: Turska zastava veća od zastave BiH!

A kako je protekla proslava, doznat ćemo iz izvještaja agencije Anadolija (Anadolu Agency):

“Nekoliko hiljada mališana iz svih dijelova Bosne i Hercegovine prisustvovalo je obilježavanju Dana djeteta u Zenici, praznika utemeljenom prije više od devet decenija u Turskoj.

Sa današnjeg obilježavanja je poručeno da je ‘ovaj praznik, praznik ljubavi, prijateljstva i radosti’

Dan djeteta obilježen je nizom sadržaja, a u cilju promocije mira, prijateljstva i zajedništva među mališanima. U BiH, Dan djeteta se obilježava u sklopu projekta ‘Turski jezik, drugi strani jezik’ koji provodi Yunus Emre u BiH.

Povodom Dana djeteta u Zenici je priređen bogat kulturno-zabavni program, kao i muzički nastupi nekoliko poznatih bh. pjevača. Mašući zastavama mališani su uživali u predstavama, promotivnim filmovima i pjesmi na bosanskom i turskom jeziku.

Organizatori su u saradnji sa sponzorima uspjeli obezbijediti i poklon pakete za svu djecu koja budu dio zabavnog programa.

Ambasador Republike Turske u BiH Cihad Erginay poručio je u obraćanju prisutnima da su svi došli u Zenicu, iz različitih djelova BiH, kako bi zajedno proslavili Dan djeteta.

Dvoje djece ispred Udruženja djece oboljele od raka uručili su poklon ambasadoru Erginayu.

Predsjednik Yunus Emre Instituta Hayati Develi kazao je da je od svih proslava 23. aprila koje je imao priliku da vidi u svom životu, današnja bila najveća.

‘Ovaj praznik je praznik ljubavi, prijateljstva, spajanja, radosti… Želimo da uvijek vlada mir u BiH, na Kosovu, u Turskoj. Mir u čitavom svijetu ćete vi u budućnosti uspostavljati. Zbog toga morate postati dobri ljekari, inžinjeri, profesori…’, poručio je Develi.

Načelnik općine Zenica Husejin Smajlović kazao je da je ovo prvi put da se u Zenici održava jedna ovakva manifestacija i izrazio je nadu da će se i u narednom periodu u ovom gradu organizovati ovakve manifestacije.

Smajlović je naglasio da BiH može mnogo puno naučiti na primjeru Turske. Čestitao je Turskoj današnji praznik, a djeci Turske, BiH i ostalih zemalja je poželio da žive u miru.

Miralem Galijašević, premijer Zeničko-dobojskog kantona čestitao je 23. april – Dan djeteta.

‘Želim da se danas zabavite, budite sretni, živi i zdravi’, kazao je Galijašević. Brigadir Savas Celepoglu, komandant Turske vojne misije u BiH je pozdravio djecu na bosanskom jeziku poželjevši im dobrodošlicu na obilježavanje Dana djeteta u Zenici.

‘Mustafa Kemal Ataturk je ovaj dan poklonio djeci. Turska vojna misija koja se nalazi u BiH ali i u drugim dijelovima svijeta, u cilju sijanja mira, doprinijela je učenju turskog jezika u BiH’, kazao je on.

turski-praznik-zenica-2

Naglasio je da je Turska vojna misija u BiH, do sada, realizovala mnogo projekata, a većina njih je bila vezana za obrazovanje u ovoj zemlji.

‘Uvijek smo bili uz vas i tako ćemo nastaviti’, poručio je Celepoglu. Nakon govora je nagradio pet učenika.

Učenike su putem videopuruka pozdravili i bh. reprezentativci Emir Spahić, Miralem Pjanić i Edin Džeko. Džeko je čestitao Dan djeteta poručivši na turskom jeziku da nastave učiti turski jezik.

‘I ja vam čestitam Dan djeteta. Navijajte za nas’, poručio je Pjanić.

Dan djeteta je djeci u BiH čestitao i turski reprezentativac Arda Turan.

Među bh. pjevačima nastupio je Mirza Šoljanin, Eldin Huseinbegović i Armin Muzaferija. Učešće su uzele i folklorne grupe, među kojima su bila i djeca sa posebnim potrebama.

Mirza Šoljanin je izvukao i tri učenika u tomboli koja je organizovana, a izvučeni učenici su dobili bicikla. Nagrađeni su i najuspješniji učenici na takmičenjima koje je organizoavo Turski kulturni centar Yunus Emre. Danas su učenici nagrađeni i putovanjima u Tursku.

Svake godine, ovaj datum se nizom manifestacija obilježava u nekom drugom turskom gradu. Domaćin ovogodišnje manifestacije je grad Antalija gdje su se okupila djeca iz skoro svih dijelova svijeta.

Na današnji dan 1920. godine, kada je osnovana Velika narodna skupština Turske, Mustafa Kemal Ataturk je ovaj dan ‘poklonio svoj djeci’.”