Bivši sudac ICTY-a: Doktrina "udruženi zločinački pothvat" je protupravna i opasna

Bivši sudac Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Wolfgang Schomburg jučer je na međunarodnom simpoziju na splitskom Pravnom fakultetu, ustvrdio kako udruženi zločinački pothvat nije predviđen ni statutom tog suda, ni statutom Međunarodnog kaznenog suda koji je također u Den Haagu, a ni u većini znanstvenih krugova.

“Udruženi zločinački pothvat ne pokazuje pravu krivnju i ta je doktrina vrlo opasna i neprihvatljiva jer preširoko tumači pojam krivnje, a ne temelji se ni na međunarodnom pravu”, rekao je Schomburg.

Objasnio je kako pravna doktrina “udruženi zločinački pothvat” nije predviđena statutom ICTY-ja, ali se nakon desetak godina rada tog suda takva formulacija prihvatila kao norma. Po Schomburgovim riječima, kazniti treba pojedinačnog krivca, a ne “neku apstraktnu skupinu”.

“Odgovornost osoba s područja bivše Jugoslavije ne smije se temeljiti na tezi ‘udruženi zločinački pothvat’. To daje široku mogućnost određivanja krivnje te sudac po toj doktrini može kreirati odgovornost”, kazao je Schomburg.

Dodao je kako doktrina ‘udruženi zločinački pothvat” izvire iz anglosaksonskog, a ne europskog kontinentalnog prava, te je u tom kontekstu pozvao na obranu europske kontinentalne pravne tradicije od “koloniziranja anglosaksonske tradicije”.

Wolfgang Schomburg se i ranije vrlo kritiki izražavao o udruženom zločinačkom pothvatu, ističući da je to “opasan pokušaj da se opiše oblik odgovornosti koji nije predviđen statutima današnjih međunarodnih sudova”.

U svojoj analizi, objavljenoj na blogu Suda za Kambodžu, Schomburg je napisao: “Doktrina udruženog zločinačkog pothvata u cijelosti je nepotrebni čak i opasni pokušaj da se opiše oblik odgovornosti koji nije predviđen statutima današnjih međunarodnih sudova a posebno ne statutima ICTY i ICTR iako su ga uvela i primijenila Žalbena vijeća oba suda. Ta tvorevina još uvijek ima potencijal kršenja dijela temeljnih prava da ne budete proglašeni krivim za djela koja nisu predviđena zakonom (nullun crimen, nulla poena, sine lege). Taj potencijalni rizik nažalost je ostvaren prvi puta pred sudom za Sierra Leone.”