Proriv Tomislava Dragičevića, bivšeg direktora Ine, podignuta optužnica za utaju poreza

Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu podiglo je pred zagrebačkim Općinskim kaznenim sudom optužnicu protiv bivšeg predsjednika Uprave INA-e Tomislava Dragičevića (1952.), radi kaznenog djela “prijevare u službi kojom je pribavljena protupravna imovinska korist, podnošenjem lažnih obračuna ili lažnim prikazivanjem činjenica”, priopćeno je danas iz Udruge “Zviždač”.

Udruga “Zviždač” kaznenu prijavu u Državno odvjetništvo RH (DORH) je podnijela 6. prosinca 2010., a u njoj navodi kako je Tomislav Dragičević još u listopadu 2004. godine prijavio fiktivno prebivalište u Dubravi Pušćanskoj, u Općini Pušća, gdje mu se nalazi vikendica, a da stvarno prebivalište ima u Zagrebu gdje živi u obiteljskoj kući u Rockfellerovoj ulici.

“Okrivljeni Tomislav Dragičević je više od 6 godina varao porezne vlasti i izbjegavao na sva primanja plaćati zagrebački prirez od 18 posto. Svoju poreznu oazu našao je u obližnjoj općini Pušća, gdje je prirez za 8 posto manji od zagrebačkog i iznosi ukupno 10 posto. S obzirom da je u INA-i imao mjesečnu plaću 147.000,00 kuna, na taj način državu je u šest godina prevario za oko 296.000,00 kuna”, tvrdi Balenović.

Dodaje kako “ovom iznosu treba dodati još 200.000,00 kuna za koliko je krivim obračunom prevario proračun Republike Hrvatske”, kada je odlaskom s pozicije predsjednika Uprave INA-e dobio “dosad najveću zabilježenu otpremninu u Hrvatskoj, u iznosu od 6.784.555,00 kuna”.

Iz Udruge “Zviždač” također navodio kako “to nije konačni iznos” te da bi tim iznosima “trebalo dodati još krivo obračunate prireze na još neutvrđeni iznos svih primanja”, koja je Dragičević “dosada ostvarivao kroz brojna članstva u Nadzornim odborima i drugim tjelima trgovačkih i drugih društava”.

Službeni životopis Tomislava Dragićevića

Dr. sc. Tomislav Dragičević rođen je 1952. godine u Strizivojni. Diplomirao je 1976. na Tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, smjer procesno inženjerstvo, magistrirao je 1984. i doktorirao 1993. na Fakultetu kemijskog inženjerstva Sveučilišta u Zagrebu iz područja tehničkih znanosti. Završio je Program on Investment Appraisal and Management” na Harvard University 1999.godine.

Od 1977. godine, zaposlen je u INA Petrokemiji Kutina gdje je bio upravitelj postrojenja za proizvodnju KAN-a. Od 1982. do 1995. radi u INA razvoju i istraživanju kao voditelj razvojno-istraživačkih projekata na razvoju novih proizvoda i procesa. Od 1995. do 1997. godine bio je direktor Razvoja i istraživanja i pomoćnik generalnog direktora za strateški razvitak, istraživanje i koordinaciju investicija INE. Od 1997. do 1998. izvršni je direktor za preradu nafte, a od 1998. do 2000. direktor Strateškog razvoja, istraživanja i koordinacije investicija. Godine 2000. imenovan je za Generalnog direktora Ine a par mjeseci kasnije, uspostavom Uprave, za Predsjednika Uprave INE.

Objavio je pedesetak stručnih i znanstvenih radova iz područja rada u domaćim i međunarodnim časopisima. Redoviti je član u IV Sekciji za petrokemiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, član je Društva kemičara i tehnologa (DKIT), Zagreb; Hrvatskog energetskog društva, Hrvatskog nuklearnog društva, Hrvatskog društva za kakvoću, Društva Alma Matris Alumni Chemical Ingeniariae Zagrebiensis, član je Predsjedništva za energetiku pri Hrvatskoj gospodarskoj Komori, član Svjetske konferencije za energetiku i član Hrvatske stručne udruge za plin. Od 1984. do 1986. godine bio je član Predsjedništva DKIT-a, Zagreb a od 1986. do 1988. god. Predsjednik Predsjedništva DKIT-a, Predsjednik Hrvatskog komiteta za Naftu od 2005.

Nagrađivan je za inovacije na procesnim postrojenjima, nositelj je Spomenice domovinskog rata i odlikovan Redom Danice Hrvatske s likom Blaža Lorkovića.

Mediji o Tomislavu Dradičeviću: Mesićev kadar

U neslužbenim biografijama, koje su objavljivane po medijima redovito se ističe da je on kadar bivšeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića te da je zet bivše predsjednice Hrvatske narodne stranke Savke Dabčević Kučar.

Dragičević je, naime, Inu vodio u vrijeme koalicijske vlade Ivice Račanove vlade, a na tom se mjestu održavao i kad je došlo do smjene vlasti, i to zahvaljujući zaštiti tadašnjega hrvatskog predsjednika Stipe Mesića.

Damira Polančeca, bivši potpredsjednik hrvatske Vlade, koji je u međuvremenu osuđen za neke malverzacije, svojevremeno je pred saborskim Istražnim povjerenstvom ustvrdio da je Dragičević, da je kao ključni čovjek Ine sudjelovao u privatizaciji te tvrtke, koju je kao “nedodirljivi politički kadar Stjepana Mesića ostavio u dugovima”.