Sigurna pobjeda hrvatskih rukometaša na otvorenju Croatia Cupa

Hrvatska muška seniorska reprezentacija pobijedila je Sjevernu Makedoniju 40:34 na otvaranju Croatia Cupa. Hrvatska je odigrala vrlo dobru utakmicu i potvrdila da je na dobrom putu da se u pravom svjetlu predstavi na Svjetskom prvenstvu koje počinje za pet dana.

HRVATSKA: M. Šunjić 7/26, D. Kuzmanović 5/18, L. Mihić 4/4, D. Duvnjak 2/5, J. Gojun -/-, P. Kraljević 6/7, J. Šarac 1/1, I. Karačić 5/6, Ž. Musa 2/2, L. Šebetić 2/3, L. Cindrić 2/3, N. Grahovac -/-, M. Šipić -/-, F. Glavaš 4/5, Z. Srna 3/3, L. L. Klarica -/-, T. Severec -/-, M. Jelinić 1/1, I. Martinović 8/8, izbornik: Hrvoje Horvat

MAKEDONIJA: M. Tomovski 2/37, M. Kizikj 0/5, D. Manaskov 9/12, I. Gjorgiev 1/1, N. Markoski 0/1, F. Kuzmanovski 7/8, N. Kosteski 1/1, G. Georgievski 2/2, M. Madenovikj 3/7, Ž. Peševski 3/3, T. Jagurinoski 4/6, I. Djonov 1/1, M. Stojkovikj -/-, P. Atanasijevskj 1/1, M. Serafimov 0/2, D.Savrevski -/-, P. Anatansijvskj 2/3, K. Petrov -/-, izbornik: Kiril Lazarov

Hrvatski izbornik poslao je na zagrijavanje 19 igrača. Među njima je bio i Ivan Martinović kojega je svakako želio provjeriti. Na tribini su tako ostali Dino Slavić i Leon Šušnja.

U sjajnoj atmosferi rasprodane Žatike naša početna postava bila je Mate Šunjić na vratima, Marin Jelinić i Paolo Kraljević na krilima. Željko Musa našao se na crti, a na vanjskim pozicijama Domagoj Duvnjak, Luka Cindrić i Ivan Martinović kao slavljenik jer je imao rođendan.

Počeli smo s obranom 5-1 i kapetanom Domagojem Duvnjakom kao najisturenijim. Izbornik je radio jednu promjenu obrana (Luka Šebetić), napad (Ivan Martinović). Nakon dva početna vodstva Makedonaca, naša reprezentacija preuzima kontrolu nad rezultatom u 4. minuti i serijom od tri pogotka za redom dolazi na 5:2.

Igralo se strahovito brzo. Napadi su završavani nakon samo desetak sekundi. Mladi Paolo Kraljević bio je silno raspucan i precizan na početku. Od sedam naših pogodaka u prvih osam minuta igre, četiri su bila njegovo djelo. Nakon nepunih deset minuta igre Hrvatska je imala plus četiri (9:5).

Sredinom prvoga dijela izbornik je počeo s izmjenama. Nakratko smo ostali bez ideje u realizaciji i gosti su to iskoristili te se približili samo na pogodak zaostatka, 11:10. Stoga je naša klupa uskoro pozvala minutu predaha.

Makedonska crta, brzi centar pa i kontra zadavali su nam dosta muka. Noge su našim igračima bile teške, nije bilo prave pokretljivosti i dobrih preuzimanja pa je gost stekao se dojam bez većih problema održavao korak i rezultatski priključak. Osam minuta prije predaha stigli su Makedonci do izjednačenja 15:15.

Ali dalje od toga nisu mogli. Odlično je u završnici prvoga dijela branio Mate Šunjić, razigrao se Igor Karačić i naša je izabrana vrsta na predah odnijela tri razlike (22:19).

Dominik Kuzmanović dobio je priliku na vratima u drugom dijelu. Uz njega, odlično je u početku djelovala i naša obrana pa je Makedoncima trebalo nepunih pet minuta da nam zabiju prvi pogodak. Naš je izbornik dosta rotirao ekipu, pokušavajući podjednako opteretiti sve igrače.

Uz sve te promjene Hrvatska je ipak držala prednost od tri ili četiri pogotka i čekala svoju priliku da konačno prelomi susret. Na ulasku u posljednju četvrtinu susreta imala je Hrvatska šest pogodaka prednosti (31:25) i tu je čini se slomila čvrstu, upornu momčad koju vodi makedonska legenda Kiril Lazarov.

Hrvatska je u drugom dijelu primila 15 pogodaka, odnosno četiri manje nego u prvom. Naši su vratari ukupno imali 12 obrana. Mate Šunjić 7, Dominik Kuzmanović 5. Najbolji strijelci Hrvatske Ivan Martinović s 8 pogodaka, Paolo Kraljević 6, Igor Karačić 5. Kod Makedonije najbolji Dejan Manaskov s 9, odnosno Filip Kuzmanovski sa 7 pogodaka.