Stranke HNS-a potpisale koalicijski sporazum bez HDZ-a 1990

hns_bih_hdz_covic_sporazum

Pet stranaka okupljenih oko Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH koje predvodi HDZ BiH potpisalo je u ponedjeljak koalicijski sporazum o zajedničkom nastupu na općim izborima za sve razine vlasti koji će se održati u listopadu, dok sporazum nije nije potpisala članica HNS-a, HDZ 1990 čiji predstavnici nisu došli na sjednicu.

Koalicijski sporazum potpisali su predsjednici HDZ-a BiH Dragan Čović, HSS-a Mario Karamatić, HKDU-a BIH Ivan Musa, HSP-a dr. Ante Starčević Milijan Nakić i HSP-a Herceg-Bosne Vesna Pinjuh.

Njihov zajednički nastup za člana BiH Predsjedništva, državni i entitetske parlamente, potpredsjednika Republike Srpske i županijske skupštine u Federaciji BiH podupiru i manje stranke Demokratski centar, Ujedinjeni HSP-a i Hrvatski pravaški blok koje neće nastupiti na sljedećim izborima, kao i nedavno osnovana Hrvatska republikanska stranka (HRS).

Stranke HNS-a koje će nastupiti u koalicijskome savezu u utorak će središnjem izbornom povjerenstvu BiH predati prijavu za izbore.

Predsjednik HNS-a i HDZ-a BiH Dragan Čović ocijenio je iznimno važnim dogovor hrvatskih stranaka oko nastupa na predstojećim izborima smatrajući da će na ovaj način hrvatske stranke onemogućiti izborni inženjering na štetu Hrvata od strane bošnjačkih i srpskih stranaka.

– Ovo je jedan veliki iskorak kojega pokušavamo napraviti u posljednjih nekoliko godina oko HNS-a, a to je stvaranje ambijenta za jedinstven nastup dok imamo ovakve odnose u Bosni i Hercegovini kako bi potpuno eiminirali mogućnost da se u ime hrvatskog naroda biraju članovi Predsjedništva ili izvršna vlast mimo legitimne volje hrvatskih birača – rekao je Čović na konferenciji za novinare nakon potpisivanja koalicijskog sporazuma.

Pozvao je pri tome sve druge hrvatske stranke uključujući i HDZ 1990 čiji predsjednik Martin Raguž nije došao na ranije najavljenu sjednicu predsjedništva HNS-a na kojoj je donesena odluka oko koalicijskog nastupa.

Čelništvo HDZ 1990 ranije je donijelo odluku da samostalno nastupi na izborima ostavljajući mogućnost da se ipak postigne dogovor oko zajedničkog člana BiH Predsjedništva ili županija gdje su Hrvati u manjini, no većina stranaka HNS-a se s tim prijedlogom nije složila.