Ugledni nobelovac tvrdi: Svijet je pred novom recesijom

Globalna ekonomija u lošijoj je poziciji nego 2008., uvjeren je Nouriel Roubini, jedan od najutjecajnijih ekonomista današnjice. To nije prvi put da nobelovac spominje novi ciklus krize. Početkom kolovoza tako je zaključio da svijet teško može izbjeći recesiju s dvostrukim dnom.

S obzirom na to da je riječ o izjavi osobe koja je predvidjela slom tržišta nekretnina u SAD-u i globalnu financijsku krizu, Roubinijeve riječi trebaju se shvatiti ozbiljno.

“Razvijene ekonomije zatočenice su sporog rasta i trebaju jači fiskalni stimulans kako bi se pokrenuo novi ciklus širenja ekonomije”, uvjeren je Roubini.

Nobelovac je uvjeren da ćemo ući u novi ciklus svjetske krize za što, prema njegovim izračunima, postoji 60 posto vjerojatnosti, a situacija je gora od one iz 2008. prije svega zbog opreznosti banaka i kresanja proračunske potrošnje diljem svijeta.

Statistika objavljena posljednjih dana djelomično potvrđuje Roubinijeve najave. Revidirani podaci njemačkog BDP-a za drugo tromjesečje potvrdili su prve procjene rasta od 2,7 posto godišnje, ali tek 0,1 posto kvartalno. PMI indikatori prerađivačke industrije vodećih gospodarstava eurozone pokazali su redom slabije rezultate u kolovozu od očekivanja, pa je na razini eurozone PMI prerađivačkog sektora pao na 49. Vrijednosti indikatora iznad 50 upućuju na rast prerađivačkog sektora. Istraživanja tržišta pokazuju i da diljem svijeta pada povjerenje potrošača i poslodavaca u oporavak tržišta.

S druge strane, s tržišta rada u SAD-u dolaze pozitivni rezultati. Zahtjevi za naknade za nezaposlene pali su za 18.000 tisuća, što je više od očekivanja tržišta. U izvješću o nezaposlenosti očekuje se objava otvaranja novih 75.000 radnih mjesta izvan sektora poljoprivrede, što bi trebalo zadržati američku stopu nezaposlenosti na 9,1 posto.

Upitan ima li svijet šanse izbjeći novu krizu, Roubini skreće pozornost na loše ekonomske pokazatelje. Ne vjeruje ni da će treći ciklus otpuštanja likvidnosti u SAD-u polučiti dugoročne pozitivne rezultate, ali i da će biti potrebne dodatne financijske injekcije u Europi i Americi. “Tržište može rasti, ali ako makroekonomska statistika ne pokaže pravi rast, vrijednost koja se eventualno može stvoriti na tržištu nestat će”, upozorava ekonomist.

Europi preporučuje da pokuša smanjiti snagu eura kako bi izbjegla negativan utjecaj na izvoz zemalja eurozone. Pesimističan je i zbog kratkoročne sudbine Velike Britanije, kojoj prognozira brz povratak u recesiju.

Nouriel Roubini proslavio se kada je ispravno procijenio slom tržišta nekretnina u SAD-u te globalnu financijsku krizu. Doktorirao je na Harvardu, a obrazovanje dopunio na prestižnom čYaleu. Bio je ekonomist u Međunarodnom monetarnom fondu, Federal Reservesu i Svjetskoj banci, kao savjetnik u Bijeloj kući svojim je znanjem pomagao u mandatu bivšeg predsjednika SAD-a Billa Clintona, a trenutačno je viši savjetnik Timothyja Geithnera, američkog ministra financija. Zbog pesimističnosti je u medijima dobio nadimak “Doktor Katastrofa”. [Vjesnik.hr]